Zálohování poznámek v Evernote 1. díl

Obáváte se o své cenné poznámky a chybí vám funkce pro zálohování ve vašem Evernote klientovi? Ano, víme, že své poznámky máme v „tom cloudu“, ale i když se na něj spolehneme a on nás nezklame, je zde ještě několik cest, jak o svou cennou poznámku přijít. Zažil jsem, že kamarád smazal důležitou informaci z Trash. Neptejte se, jak se tam dostala, stává se… A jak se tedy obejít bez přímé podpory Evernote klienta a zajistit si zálohy vlastní cestou? Připravili jsme pro vás malý seriál právě na téma zálohování. Možností je samozřejmě několik a dnes si představíme jednu z variant, které pracují pouze s Evernote klientem.

Využijte export

Export poznámek a notebooků je nejjednodušší řešení z pohledu implementace i konfigurace. A rozhodně je variabilní – exportovat můžete samotnou poznámku, samotný notebook, stack či klidně všechny poznámky, které v Evernote máte. O možnosti exportovat poznámku či sešit pravděpodobně víte. Pro zálohy však tuto funkci využívá málokdo z důvodu časové náročnosti a hlavně absence automatizace. Stejně tak obnovení poznámek není takové, jaké by si uživatel představoval – při kompletní záloze obsahu Evernote je totiž možné obnovit pouze celý zálohovaný obsah (nelze obnovovat „po poznámkách“). Ale rozhodně bych jej nezavrhoval – je nenáročné a máte jej pod kontrolou.

Formáty

U exportu vám Evernote nabídne výběr ze dvou formátů – HTML a ENEX. Pro účely zálohy rozhodně doporučuji využívat ENEX (HTML je spíš pro sdílení s ostatními, případně jiné využití), což je XML soubor, který lze importovat zpět a obnovit tak ztracené poznámky. Pokud by některé z vás zájímalo, jak tento XML soubor může vypadat, prohlédněte si například tento. Poznámka exportovaná do ENEX udrží všechny informace, jakými jsou tagy (pokud si tuto možnost zvolíte), data vytvoření a modifikace, poloha, autor atd.

Evernote export a výběr formátu

Jak exportovat poznámky

Samotný export se provádí v několika jednoduchých krocích. Označte notebook, který chcete zálohovat, a klikněte na „File >> Export note“ v menu Evernote.

Evernote a export poznámek

Někdy může být jednodušší variantou variantou klepnutí pravým tlačítkem na vybraný notebook a poté na Export Notes from „Název notebooku“…. Totéž je možné udělat s poznámkami.

Export notebooku v Evernote

Jakmile kliknete na Export, doplníte název souboru (doporučuji vytvořit si formát názvu, viz níže v článku), typu (ENEX/HTML) a checkboxu, kterým volíte, zda chcete nebo nechcete exportovat také tagy (štítky) – ten rozhodně doporučuji zatrhnout.

Evernote export a výběr formátu

Nastavte si pravidla a rutiny

Aby byly vaše zálohy pravidelné, doporučujeme si vytvořit rutinu, která vás povede k pravidelným zálohám. Já exportuji poznámky do ENEX souboru jednou týdně (v neděli v rámci týdenní revize mých záležitostí – je to jedna z položek v mém seznamu) a ukládám je rovnou do Dropboxu (zálohy do Dropbox se dají provádět i jiným způsobem, ale o tom bude jeden z dalších dílů). Každému z ENEX souborů dám název ve formátu „YYYYMMDD-Backup-all“, pokud se jedná o kompletní zálohu všech poznámek, případně „YYYYMMDD-Backup-nazevnotebooku“.

Formát názvu zálohy v Evernote

A jak na obnovu?

Obnova dat z exportované zálohy se provádí buď otevřením souboru ENEX v Evernote, případně přes akci „File >> Import Notes“ v Evernote klientovi, která vám umožní zvolit si ještě před importem, zda do Evernote chcete obnovit s poznámkami také tagy (pole Import tags).

Co vy? Využíváte export do ENEX souborů pro zálohy či snad i za jiným účelem?

Zálohování poznámek v Evernote 1. díl
5 (100%) 1 vote

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
 • Sandy_Pce

  Zálohuji také v rámci mé „týdenní rutiny“ – takže v neděli 🙂
  Zatím vždy zálohuji vše, takže Všechny poznámky – CTRL+A – Export a export na Dropbox 🙂
  Ponechávám si vždy poslední 2 zálohy (kdyby náhodou) – nejstarší po exportu mažu. A tak pořád dokola 🙂

  Těším se na další článek a tím objevení nových možností 😉

 • duchove.com

  Dobrý den, Evernote používám už asi 3 roky, vaše stránky jsou užitečné, ale chtělo by to více zaměření na uživatelé kteří nemají zkušenosti z některými věcmi, například – píšete v článku o zálohování že vše děláte přes rutiny, ano asi ano, ale co to ta rutina je a jak to nastavit jsem nikde nenašel, takže tahle část článku je mi k ničemu, navíc si myslím že je to dosti důležité děkuji vám za objasnění.

  PS: na stránkách Evernote, mají tyto věci podrobně vysvětlené, vím že je to pro vás asi velice jednoduché, ale opravdu by bylo dobré jednou dvěma větami popsat co to vlastně je a jak se to nastavuje.

  Ještě bych měl jeden dotaz, proč prosím vás pěkně máte GUI Evernote tmavé a z pěknými ikonami a já to mám takové strohé? Doufám že to není tou Aple verzí, popřípadě jak nastavit tento vzhled, děkuji mnohokrát.

  Martin Krníč

  • Lifenotes_cz

   Martine, děkujeme za podněty.

   Snažíme se obsah LifeNotes od počátku namíchat tak, aby si na své přišel začátečník i pokročilý uživatel. Bude to chvíli trvat, než se dostaneme do stavu, kdy si každý bude moci vybrat z padesáti článků, které mu od začátku do konce budou dávat smysl.

   K těm rutinám, není za tím nic záhadného a nesouvisí to ani tak s Evernote. Bylo tím myšleno to, že dané věci člověk dělá mechanicky v rámci aktivit. Uznávám, že v článku je možná nevhodně použité. Do příště se polepším:)

   A s designem aplikace – nevím konkrétně, které prvky myslíte, nicméně rozdíly mezi Windows a OSX verzí jsou, takže Vaše prostředí bude odlišné od toho ze screenshotů.

   Daniel

  • duchove.com

   Mockrát vám děkuji za odpověď, ještě jedna menší připomínka, bylo by někdy v budoucnu možné se na vaše stránky přihlásit? Jde o to že některé diskuse se dají hodně špatně sledovat, notifikace odpovědí mi přijde pouze na mail což není moc pohodlné, já třeba na svém webu mám pro přihlášené uživatele možnost sledované články kde ve svém učtu vidí všechny své odpovědi a reakce, zde se nedá přihlásit přímo, což je velká škoda, děkuji za odpověď.

   Martin Krnáč

   • Lifenotes_cz

    Martine, rádo se stalo.

    Diskuze je díky platformě, na které jsou provozovány, možné sledovat na nástěnce (Dashboard) pod svým účtem (http://disqus.com), kde je možné . Přihlašování rovnou zde na webu neplánujeme.

    Daniel

 • duchove.com

  Ještě jedna věc, vložím odkaz na vaše stránky na své stránky, nic moc návštěvnost, cca. 600 UIP den, ale alespoň něco, prosím tedy o souhlas, nebo zamítnutí, děkuji

  • Lifenotes_cz

   Budeme rádi, pokud bude myšlenka LifeNotes šířena dál. Moc děkujeme za přízeň!

 • duchove.com

  Dobrý den, mám asi divný dotaz, nicméně by mě zajímalo jak se řeší tato situace:

  mám Premium účet, měsíční tok dat 1GB, budu mít celkem v Evernote poznámek o kapacitě 800MB, budu mít havarii PC a budu muset přeinstalovat systém, po přeinstalaci se přehlásím ke svému učtu a zaktualizuji klienta v PC, tím pádem se mi stáhnou všechny poznámky do klienta 800MB, znamená to že budu mít v daném období už jenom 200MB? chápu to správně? jestli ano tak je to tedy opruz, nebo jak se tohle řeší, možná námět pro vás a noví článek. Nedej bože když budu mít poznámky o velikosti 999MB.

  • Lifenotes_cz

   Dobrý den,

   započítává se pouze upload (přenos na server) poznámek při novém vytvoření nebo aktualizaci některé ze stávajcících. Stažení do mobilního telefonu, tabletu nebo PC z limitu neubere.

   V angličtině je to popsáno zde: http://evernote.com/contact/support/kb/#/article/23283158

   Sepsat informace do článku je fajn nápad, děkuji.

   Daniel

   • duchove.com

    Mockrát vám děkuji, já žil léta v tom že se započítávají oba směry, nicméně děkuji za dobré zprávy 🙂

Starší příspěvky:
Evernote Web Clipper
Web Clipper pro Safari se dočkal aktualizace

Dnes byla vydána aktualizace nástroje Web Clipper pro internetový prohlížeč Safari (již dříve byla aktualizace dostupná pro prohlížeč Chrome). Pro ty...

Zavřít