Základy odkazování v Evernote

Po posledních aktualizacích v Evernote dochází stále ke zmatkům během vytváření a vkládání odkazů na poznámky. Vývojáři si mírně pohráli se způsobem využívání odkazů, což způsobilo poměrně dost různorodých reakcí, které v tomto článku určitě nechci analyzovat. Pojďme se s tím raději vypořádat. Pokud stále nevíte jak na vytváření a používání základních odkazů v desktopové aplikaci Evernote, koukněte se na pár následujících tipů. Věřím, že vám přijdou vhod.

Vytvoření odkazu

Zkopírování interního odkazu na poznámku

Vytvoření interního odkazu (odkaz, který otevře poznámku rovnou v desktopové aplikaci Evernote) provedete přes kontextové menu nad poznámkou přidržením klávesy CTRL (v OSX klávesy OPTION) a kliknutím na volbu „Copy Note Link„. Výsledný odkaz pak má následující podobu:

evernote:///view/13568706/s117/c979379a-c818-4a14-9782-7156291f4b6e/c979379a-c818-4a14-9782-7156291f4baa/

Zkopírování externího odkazu na poznámku

Externí odkaz, jehož otevřením spustíte webový prohlížeč a načtete poznámku, vytvoříte opět přes kontextové menu nad poznámkou, tentokrát však bez přidržení klávesy CTRL (OPTION) (pouze kliknete na „Copy Note Link„). Odkaz pak vypadá takto

https://www.evernote.com/shard/s117/nl/13568706/c979379a-c818-4a14-9782-7156291f4baa

V případě, že se nacházíte v desktopovém prostředí aplikace Evernote, se vám načte odkazovaná poznámka právě v této aplikaci. Vložíte-li odkaz do jakékoliv další aplikace (například oblíbeného nástroje pro evidenci úkolů) a spustíte jej odtamtud, dojde k otevření webového prohlížeče a načtení webové stránky s touto poznámkou.

Vložení odkazu

Vložení odkazu na poznámku přes CTRL+V (CMD+V)

Standardní klávesová zkratka pro akci „vložit“ způsobí v případě použití v Evernote poznámce vložení názvu poznámky s odkazem. Použijete-li ji kdekoliv jinde (třeba v aplikaci pro správu úkolů), dojde k vložení adresy odkazující na tuto poznámku (jak adresa vypadá závisí na způsobu pořízení odkazu, viz předchozí část textu).

Základy odkazování v Evernote

Vložení adresy odkazující na poznámku v Evernote

Pokud si také v některé z poznámek chcete ponechat celou URL adresu, můžete provést vložení přes CTRL+SHIFT+V (CMD+SHIFT+V).

https://www.evernote.com/shard/s117/nl/13568706/c979379a-c818-4a14-9782-7156291f4b2s

Vložení odkazu mimo poznámky v Evernote

Pro vytvoření odkazu na libovolnou webovou stránku stačí daný odkaz odkudkoliv zkopírovat a do poznámky v Evernote vložit. Výsledkem pak je URL adresa, např.

http://lifenotes.cz

která však není vždy vhodná. Chcete-li dát odkazům „lidštější“ podobu, napište označte text a přes klávesovou zkratku CTRL+K (CMD+K) vyvolejte okno pro vložení odkazu, který následně zadáte. Výsledkem pak je např.

LifeNotes

Editaci odkazu poté můžete kdykoliv provést jeho označením a vyvoláním klávesové zkratky CTRL+SHIFT+K (CMD+SHIFT+K), jeho odstranění zase před CTRL+SHIFT+R (CMD+SHIFT+K).

Otevření odkazu

V novém okně

Nechcete-li „vyskočit“ z aktuální poznámky při otevírání odkazu, podržte při kliknutí na odkaz klávesu CTRL. Poznámka, na kterou odkaz vede, se vám otevře v novém okně.

V základním prostředí Evernote

Jednoduše klikněte na existující odkaz a poznámka či odkaz mimo Evernote se otevře.

 

Osvojení si těchto základních možností práce s odkazy (ano, lze toho provádět mnohem více, o tom však v některém z dalších článků) vám velmi usnadní práci v aplikaci Evernote, ale také propojení s dalšími službami či nástroji. Takže do toho a jako vždy piště do diskuze náměty, tipy či dotazy.

Ohodnoťte článek

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
Tags: odkazy, osx, web, windows,
  • Matej Popadic

    Skoda, ze Todoist (todo aplikacia ktoru pouzivam) neberie interne odkazy z Evernote ako klikatelny hyperlink. Ako to riesis?

  • Funguje Copy Classic Note Link a pak vložit do Todoist.

    Daniel

Starší příspěvky:
Snímání vizitky v Evernote
Webinář Evidence kontaktů v Evernote

V soutěži o Evernote Premium na rok zdarma přišla spousta dotazů, zda neproběhne také webinář, který se bude zaměřovat na...

Zavřít