ENScript šablony – projekty v Evernote během pár vteřin

Již dlouho mám v plánu pustit se do podrobnějšího článku, který bude zahrnovat mírně technický, avšak výborně funkční návod pro vytváření šablon v Evernote krok za krokem. Postup, který vám může ušetřit klidně i hodiny času ročně v závislosti na tom, jak moc Evernote využíváte. Určitě znáte již několik tipů pro práci se šablonami, ať už jste je implementovali sami nebo díky článkům na LifeNotes. Psal jsem o nich já v článku o KustomNote, svou práci s Master Sheets popisoval také Jan Straka. Před třemi měsíci jsem se zmiňoval o snadném přístupu k šabloně ve Windows. Všechny tyto postupy byly velmi jednoduché a praktické. Dnes vám ukážu něco, co bude vyžadovat trošku více přemýšlení a nastavování, nicméně výsledek bude excelentní – během několika vteřin vytvoříte klidně i strukturu zápisníků v Evernote pro Windows včetně poznámek se štítky tak, jak bude nadefinována v šabloně. A vše bude plně konfigurovatelné vámi.

Ještě, než se do toho pustíme, uvedu příklad výsledku, ať víte, do čeho se pouštíte. Z vlastní praxe vím, že měsíčně zorganizuji zhruba desítku kurzů a školení. Pro každý z nich jsem vždy vytvářel zápisník a několik poznámek – seznam účastníků, informace o klientovi, harmonogram, nabídku a další. A vždy, když jsem toto dělal, se jednotlivé kroky téměř stoprocentně opakovaly. V průměru mi jen vytvoření kostry zabralo odhadem 5 minut (a to jsem měl vše pečlivě popsáno a věděl, co mám dělat). Poté, co jsem začal pracovat s postupy, které uvádím v článku, vytvářím kostru školení asi 30 vteřin (tzn. 10x zrychlení práce) – a to včetně zápisníku, poznámek (dle šablon) a štítků. Na dvě kliknutí v liště Windows a s vyplněním tří položek, které zahrnují téma školení, společnost, pro kterou jej realizuji a datum realizace. Už jen využití této jediné ENScript šablony měsíčně ušetří cca 45 minut.

ENScript šablona v liště

Pojďme si tedy ukázat, jak na to. Některé odstavce bude asi potřeba číst pečlivěji. Pokud byste kdykoliv narazili na jakoukoliv nejasnost či nevěděli, co máte dělat, napište do diskuze, odpovím vám co nejdříve.

Co budete potřebovat

Co pro implementaci tohoto návodu potřebujete? Paradoxně téměř nic navíc oproti tomu, co máte v počítači.

 1. Cestu k souboru ENScript.exe (nachází se v adresáři s Evernote, u mě je cesta C:\Program Files (x86)\Evernote\Evernote\ENScript.exe) – ten nám poslouží jako hlavní nástroj pro spouštění skriptů, která následně vytvoří nové položky.
 2. Nadefinované tři složky pro Šablony, Skripty a Zástupce kdekoliv na disku (já je mám v c:\Users\Daniel\Dropbox\Evernote\Scripts a potom jednotlivé složky Scripts, Templates a Shortcuts, viz obrázek – ale nazvěte si je jak chcete)
  Dropbox struktura pro šablony
 3. Staženou aplikaci StandaloneStack a rozbalenou kdekoliv na disku (mám ji v C:\standaloneStack2)
 4. Staženou ikonu či ikony, které budou zastupovat vaše budoucí šablony (soubory ve formátu ICO)

Krok 1 – Konfigurujte StandaloneStack

StandaloneStack je aplikace, která vám umožní mít v liště Windows odkaz na konkrétní složku v podobě zásobníku. Můžete takto velmi rychle přistoupit k obsahu libovolné složky ve Windows. Nám poslouží právě pro rychlé spouštění zástupců šablon.

 1. Spusťte z umístění, kam jste rozbalili aplikaci, soubor StandaloneStack2.exe a v sekci My stacks klepněte na New Stack.
 2. V pravé části aplikace vepište do Stack name název vašeho nového zásobníku (např. „Evernote“), do Path zase vyberte cestu k vašemu adresáři pro zástupce (např. c:\Users\Daniel\Dropbox\Evernote\Scripts\Shortcuts). Další možnosti nastavení ovlivňují pouze vizuální podobu výsledného zásobníku – nastavte dle libosti.
  StandaloneStack a jeho konfigurace
 3. Máte-li hotovo, klikněte na Create Stack a poté na Create shortcut. Uložte zástupce (shortcut) na libovolné místo (např. na Plochu).

Zbývá změnit univerzální ikonu zásobníku.

 1. Klikněte pravým tlačítkem na zástupce, kterého jste vytvořili a zvolte Vlastnosti
 2. V záložce Zástupce pokračujte akcí Změnit ikonu.
 3. Vyberte libovolnou ikonu a klepnutím na OK uložte.
 4. Jakmile se změna projeví, přetáhněte zástupne zásobníku z Plochy do lišty Windows.

První krok máte úspěšně za sebou.

Lišta s ikonou skupiny ENScript šablon

Krok 2 – Vytvoření šablon v TXT

Nyní je na řadě vytvoření šablon, ze kterých se budou brát informace pro nové poznámky. Já pracuji nejčastěji se šablonami v TXT formátu, nicméně je možné využít například také import z ENEX (formát Evernote pro exportované poznámky) souboru.

Nejdříve vytvoříme šablonu pro vytvoření poznámky bez obsahu (hodí se pro různé typy automaticky vytvářených poznámek).

 1. Vytvořte prázdný TXT soubor (např. empty.txt).
 2. Uložte soubor do adresáře, který jste vytvořili pro šablony (např. c:\Users\Daniel\Dropbox\Evernote\Scripts\Templates).
 3. Do obsahu souboru vložte „mezeru“ a uložte, jinak automatické vytvoření poznámky z TXT souboru nebude později fungovat.

Nyní vytvořte šablony dle vlastního uvážení (jako čistý text).

 1. Vytvořte libovolný TXT soubor, naplňte jej textem v takové podobě, v jaké jej chcete mít v poznámce, a uložte.
 2. Uložte soubor do adresáře, který jste vytvořili pro šablony (např. c:\Users\Daniel\Dropbox\Evernote\Scripts\Templates).

Přiklad vytvořené šablony může vypadat třeba takto:
Šablona zápisu z jednání

Krok 3 – Vytvořte skript, který spustí šablonu

Třetí krok, vytvoření BAT souboru s obsahem, který se postará o vytvoření všech náležitostí, zajišťuje celou akci. Využijeme souboru ENScript.exe, který disponuje poměrně širokými možnostmi a syntaxí, která je uvedena na konci článku. Celý postup je univerzální, příklad, který uvádím, provede založení nového zápisníku pro realizaci školení.

 1. Vytvořte nový soubor v Poznámkovém bloku (nebo využijte nástrojů jako je Notepad++ nebo PSPad) a uložte jej jako nazev_sablony.bat do adresáře se skripty (mám jej založený v c:\Users\Daniel\Dropbox\Evernote\Scripts\Scripts)
 2. Teď odskočte na poslední kapitolu článku a prohlédněte si syntaxi, kterou ENScript disponuje. Při tvorbě tohoto skriptu použijeme příkazy createNotebook (vytvoří zápisník) a createNote (vytvoří poznámku) s doplňujícími atributy, které tyto příkazy nabízí.
 3. Zkopírujte text, který najdete ZDE, vložte jej do obsahu souboru (skriptu).
  Informace o skriptu
 4. Změňte případně cesty k ENScript.exe (mám nastaveno C:\Program Files (x86)\Evernote\Evernote\ENScript.exe) a empty.txt (mám nastaveno C:\Users\Daniel\Dropbox\Evernote\Scripts\Templates\empty.txt). Dále skript upravte dle vlastního uvážení a schopností, případně si vytvořte vlastní.
 5. Soubor se skriptem uložte.

Krok 4 – Vytvoření zástupce

Nyní je potřeba vytvořit zástupce, přes kterého se bude skript ze StandaloneStack spouštět, a to včetně patřičné ikony.

 1. Klikněte na soubor skriptu pravým tlačítkem a zvolte Vytvořit zástupce.
 2. Nově vzniklého zástupce přesuňte do adresáře se zástupci (adresář nadefinovaný ve druhém kroku kapitoly 1/5; u mě je to např. C:\Users\Daniel\Dropbox\Evernote\Scripts\Shortcuts).
 3. Zástupce přejmenujte podle vlastního uvážení (např. New Meeting).
 4. Klikněte pravým tlačítkem na zástupce, kterého jste vytvořili a zvolte Vlastnosti
 5. V záložce Zástupce pokračujte akcí Změnit ikonu.
 6. Vyberte libovolnou ikonu a klepnutím na OK uložte.

Krok 5 – Ověření funkčnosti

A nakonec ověříme funkčnost výsledku.

 1. V liště Windows klikněte na ikonu zásobníku vytvořeného v kroku 1. Měla by se zobrazit ikona pojmenovaná podle zástupce vytvořeného v kroku 4. Pokud ne, ukončete v procesech StandaloneStack (stiskněte současně CTRL+SHIFT+ESC, najděte proces pojmenovaný jako StandaloneStack2, označte jej a klikněte na Ukončit úlohu). Poté, co znovu kliknete na ikonu v liště, by se měli zobrazit aktuální zástupci.
  Ukončení procesu StandaloneStack
 2. Kliknutím na zástupce se spustí skript.
  ENScript šablona v liště
  V příkazovém řádku vyplňte dle instrukcí název školení, společnost a datum realizace (nebo jiné informace podle toho, jaký skript jste si nadefinovali) a jakmile odklepnete i třetí položku, začne se vše automaticky vytvářet. Jako poslední krok se otevře aplikace Evernote a spustí synchronizace.
  Zadání parametrů skriptu

A co dál

Hrát si s vytvářením šablon a skriptů pro generování obsahu může zabrat i dlouhé dny. Já nad osvojením základních kroků k tomu, abych byl schopný je smysluplně využívat, strávil cca půl dne s tím, že definice každého skriptu mi nyní zabere něco mezi 15-30 minutami (podle rozsahu). Kolik času za rok ušetří je otázkou. ENScript šablony vužívám posledních 6 měsíců a vše se jeví jako skvělá cesta nejen k úspoře času, ale také minimalizaci chyb a eliminaci zapomínání.

Určitě si vyzkoušejte výše uvedené kroky a dejte vědět do diskuze, pokud byste v něčem tápali. Stejně tak budu rád, pokud nasdílíte své skripty, které se mohou hodit i ostatním (vložte odkaz na Evernote poznámku do diskuze) – ENScript se dá využít nejen pro tvorbu šablon, ale také automatické zálohování poznámek (export) a další aktivity. A pokud se vám článek líbil, můžete podpořit LifeNotes také prostřednitvím služby Flattr .Dodatek – syntaxe ENScript

Použití: ENScript <příkaz> [parametry]

Příkazy:

 • createNote – vytvoří poznámku na základě obsahu souboru nebo URL
 • importNotes – importuje poznámku z ENEX souboru
 • showNotes – zobrazí poznámky podle nadefinovaných podmínek
 • printNotes – vytiskne podle nadefinovaných podmínek
 • exportNotes – exportuje poznámky podle nadefinovaných podmínek do ENEX souboru
 • createNotebook – vytvoří zápisník
 • listNotebooks – vypíše seznam existujících zápisníků
 • syncDatabase – synchronizuje databázi Evernote

Příkaz: ENScript createNote [parametry]

Parametry:

 • /s file – cesta k souboru obsahující čistý text.
 • /n notebook – zápisník, ve kterém bude poznámka vytvořena.
 • /i title – název poznámky.
 • /t tag – štítky, které budou přiřazeny. Pro přidání více štítků použijte víte /t atributů.
 • /a filename – cesta k souboru, který bude přiložen k poznámce. Použitím více /a atributů bude přiloženo více příloh.
 • /c dttm – datum vytvoření poznámky. Formát { „YYYY/MM/DD hh:mm:ss“ | filetime }.
 • /u username – uživatelské jméno, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /p password – uživatelské heslo, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /d database – název databázového souboru, není-li specifikován uživatel.

Pokud nevyplníte parametry /u a /p, bude příkaz aplikován na databázi aktuálně přihlášeného uživatele.


Příkaz: ENScript importNotes [parametry]

Parametry:

 • /s {soubor|url} – cesta k ENEX souboru nebo URL.
 • /n notebook – zápisník, ve kterém bude poznámka vytvořena.
 • /u username – uživatelské jméno, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /p password – uživatelské heslo, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /d database – název databázového souboru, není-li specifikován uživatel.

Pokud nevyplníte parametry /u a /p, bude příkaz aplikován na databázi aktuálně přihlášeného uživatele.


Příkaz: ENScript showNotes [parametry]

Parametry:

 • /q query – vyhledávací dotaz, který specifikuje skupinu poznámek.
 • /u username – uživatelské jméno, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /p password – uživatelské heslo, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /d database – název databázového souboru, není-li specifikován uživatel.

Pokud nevyplníte parametry /u a /p, bude příkaz aplikován na databázi aktuálně přihlášeného uživatele.


PříkazENScript printNotes [parametry]

Parametry:

 • /q query – vyhledávací dotaz, který specifikuje skupinu poznámek.
 • /u username – uživatelské jméno, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /p password – uživatelské heslo, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /d database – název databázového souboru, není-li specifikován uživatel.

Pokud nevyplníte parametry /u a /p, bude příkaz aplikován na databázi aktuálně přihlášeného uživatele.


Příkaz: ENScript exportNotes [parametry]

Parametry:

 • /q query – vyhledávací dotaz, který specifikuje skupinu poznámek.
 • /f file – ENEX soubor, do kterého budou poznámky vyexportovány.
 • /u username – uživatelské jméno, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /p password – uživatelské heslo, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /d database – název databázového souboru, není-li specifikován uživatel.

Pokud nevyplníte parametry /u a /p, bude příkaz aplikován na databázi aktuálně přihlášeného uživatele.


Příkaz: ENScript createNotebook [parametry]

Parametry:

 • /n notebook – název vytvořeného zápisníku.
 • /t {local|synced} -typ vytvořeného zápisníku (lokální vs. synchronizovaný).
 • /u username – uživatelské jméno, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /p password – uživatelské heslo, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /d database – název databázového souboru, není-li specifikován uživatel.

Pokud nevyplníte parametry /u a /p, bude příkaz aplikován na databázi aktuálně přihlášeného uživatele.


Příkaz: ENScript listNotebooks [parametry]

Parametry:

 • /t {local|synced} – typ zápisníků, které se mají zobrazit (lokální vs. synchronizovaný).
 • /u username – uživatelské jméno, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /p password – uživatelské heslo, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /d database – název databázového souboru, není-li specifikován uživatel.

Pokud nevyplníte parametry /u a /p, bude příkaz aplikován na databázi aktuálně přihlášeného uživatele.


Příkaz: ENScript syncDatabase [parametry]

Parametry:

 • /l file name – cesta k logu synchronizace.
 • /u username – uživatelské jméno, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /p password – uživatelské heslo, pokud chci pracovat s jiným než aktuálně aktivním účtem.
 • /d database – název databázového souboru, není-li specifikován uživatel.

Pokud nevyplníte parametry /u a /p, bude příkaz aplikován na databázi aktuálně přihlášeného uživatele.

Ohodnoťte článek

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
 • Marek Liebl

  Dobrý den,
  skvěle napsaný článek, ale jak to udělat na macu?

  Díky za odpověď

  • Pěkný den, Marku,

   existuje podobná možnost, určitě se na blogu také objeví.

   Daniel

 • Zkoušel jsem s vzorovými daty, jen jsem změnil cestu k adresářům v dropbochu podle mého nastavení a ačkoliv se script rozjede, nakonec z něj žádná nová poznámka nevznikne.

Starší příspěvky:
Evernote ve vědě
Evernote ve vědě

Evernote nachází uplatnění v široké škále různých činností. V tomto článku se zaměřím na jeho použití ve světě vědy. Jednou...

Zavřít