Užitečné iOS aplikace pro práci s Evernote

Článek vyšel v první polovině letošního roku v magazínu SuperApple.cz.

Osvojit si základy využívání Evernote není jistě složité. Funkce, které nabízí, jsou jednoduše pochopitelné a stačí vám jen několik málo dní k tomu, aby se vám rutinní postupy skutečně dostaly pod kůži. Když si postupně na Evernote zvykáte a využíváte čím dál tím více všech jeho skvělých vlastností, dostanete se do situace, kdy začnete pátrat po dalších službách, které vám umožní využívat tento nástroj ještě lépe. Já sám jsem si během prvních let s Evernote poradil bez nich, nicméně zvědavost se projevila a začal jsem zkoumat, co trh nabízí. Díky tomu, že je Evernote nakloněn vývojářům z celého světa, máte možnost vybrat si ze skutečně zajímavého portfolia aplikací. Ale na rovinu – ne každému se chce každou z nich zkoumat. Proto jsem se rozhodl přinést několik zajímavých námětů na ty nejlepší. Ty, které umožní udělat z Evernote ještě silnější nástroj.

Zrychlení zadávání poznámek

Evernote je na nových iPhonech a iPadech poměrně rychlý. Majitelé starších zařízení se však mohou setkat s pomalou odezvou aplikace, která se projeví například při zadávání nové poznámky. Ať už máte nejnovější iPhone 6 nebo starší iPad mini, rozhodně doporučuji využít jeden z nástrojů, který vám zjednoduší a zrychlí vložení nové poznámky.

Evernote Widget – základ pro každého (zdarma)

V iOS8 jsme získali možnost využívat síly widgetů. Ne každý však ví, že Evernote má také jeden vlastní. Není potřeba jej instalovat a automaticky jej získáte s instalací aplikace Evernote. Díky widgetu, který jednoduše aktivujete a ke kterému přistupujete z notifikační lišty, máte možnost zakládat různé typy poznámek mnohem rychleji. Sami jistě znáte situaci, kdy chcete okamžitě pořídit digitální kopii dokumentu rovnou do Evernote a ztratíte čas tím, že se přes jednotlivé akce postupně dostáváte až do režimu skenování. S widgetem je to otázka pár vteřin.

iOS Evernote Widget

FastEver – pro textové poznámky ($1.99)

Ještě v dobách, kdy se nám o Evernote Widgetu jen snilo, byly velmi atraktivní aplikace pro rychlé zaznamenávání poznámek. Nutno dodat, že ani s vydáním iOS8 některé z nich neztratily na své atraktivitě. Skvělý příklad je FastEver – jednoduchý doplněk k Vašemu Evernote pro bleskurychlé zakládání textových poznámek. Jeho sílu oceníte především v situacích, kdy připravujete větší množství poznámek, případně potřebujete aktuální nápad rychle nějak sepsat a odeslat. Díky této aplikaci to dokážete ještě rychleji, než prostřednictvím Evernote Widgetu.

iOS Evernote FastEver

Drafts – šablony v iOS ($9.99)

Drafts mnozí z vás jistě velmi dobře znají. Jedná se o vynikající aplikaci pro vytvoření a opakované používání šablon. Jednou z mnoha možností je také využití právě s Evernote. Vytváříte-li opakovaně poznámky s podobnou strukturou (např. zápisy z jednání, telefonátů, záznam služebních cest apod.) v iOS, rozhodně nesmíte Drafts minout. Vaše práce s poznámkami bude mnohem efektivnější.

iOS Evernote Drafts

Produktivita

Evernote je rozhodně jedním ze základních nástrojů, díky kterému pracuji mnohem produktivněji. Existují však i další aplikace pro osobní produktivitu, které umožní využít potenciál v této oblasti ještě více, ať už samostatně nebo právě díky integraci s Evernote.

Sunrise Calendar – kalendář pro každý den (zdarma)

Vaše schůzky, telefonáty či plánované úkoly dnes můžete evidovat do velkého množství nejrůznějších iOS aplikací. Jednou z těch nejpovedenějších je Sunrise Calendar. A proč se o ní zmiňuji právě v tomto článku? Umožňuje totiž zobrazit připomínky (reminders), které přidělujete jednotlivým poznámkám v Evernote, rovnou jako události v kalendáři. Velmi jednoduše tak získáte přehled o blížících se termínech. Mimo to je Sunrise Calendar vybaven také řadou dalších funkcí, které vám zjednoduší práci. Doporučuji vyzkoušet, skutečně stojí za to.

iOS Evernote Sunrise Calendar

Penultimate – náčrtky v Evernote (zdarma)

Kdo by neznal Penultimate – skvělou aplikaci pro evidenci ručně psaných nebo kreslených poznámek z dílny Evernote. Aplikaci, která automaticky synchronizuje vaše digitální sešity s náčrtky ze schůzek, konferencí, přednášek a či brainstormingů rovnou do Evernote. Že ji skutečně neznáte? Popadněte iPad a instalujte, je skvělá!

iOS Evernote Penultimate

Swipes – každodenní úkoly (zdarma)

Pohrávání si s myšlenkou využít Evernote databáze pro evidenci úkolů bylo na denním pořádku již od nepaměti. Uživatelé si různě upravovali struktury štítků a zápisníků tak, aby byl Evernote co nejvíce podobný „ideálnímu“ GTD nástroji pro zaznamenávání a organizaci úkolů. Vznikaly také nové aplikace, které pracovaly právě nad Evernote a jednotlivými poznámkami. V loňském roce spatřila světlo světa také aplikace Swipes. A hned získala prvenství v Evernote DevCup 2014 – soutěži o nejlepší službu integrovatelnou s Evernote. Vítězství bylo rozhodně zasloužené, neboť je Swipes skutečně velmi jednoduchý, intuitivní a funkční úkolovník. Nemáte-li v aplikaci pro evidenci úkolů dodnes jasno a hledáte-li něco jednoduchého, rozhodně Swipes vyzkoušejte.

iOS Evernote Swipes

Skenování

Mobilní skenování se dostává do života každého z nás. V kapsách nosíme velmi rychlý a funkční scanner použitelný v podstatě kdykoliv. Proč toho nevyužít? Tyto tři aplikace provázané s Evernote vám v tom mohou velmi dobře pomoci.

Scannable – novinka od Evernote (zdarma)

Na konferenci v roce 2014 avizoval Evernote mimo jiné příchod nové aplikace, díky které bude evidence papírových dokumentů v digitální podobě ještě jednodušší. Netrvalo to dlouho a v AppStore se objevil Scannable. Velmi pozitivní ohlasy uživatelů ji ihned dostaly mezi ty nejlepší aplikace pro skenování dokumentů prostřednictvím mobilního zařízení. A vlastní praxe mě utvrzuje v tom, že toto celosvětové ohodnocení rozhodně není smyšlené. Scannable je funkční a velmi rychlý nástroj pro mobilní skenování s přímým napojením a automatickým nahráváním do Evernote. Kvalita je výborná a výstupy ostré a jednoduše čitelné. Jako bonus přináší Scannable také spolupráci se scannerem Evernote ScanSnap, díky kterému můžete velmi snadno snímat hromádky papírových dokumentů přímo do iOS zařízení.

iOS Evernote Scannable

ScanBot – OCR a nejen to (zdarma / $4.99)

Jednou z nejoblíbenějších aplikací pro skenování dokumentů se stal velmi rychle po svém vydání ScanBot. Jako jeden z prvních disponoval funkcí pro automatické sejmutí elektronické kopie papírového dokumentu ihned po zaostření a identifikaci okrajů papíru. Skvělá je také možnost rozpoznání textu na fotce (OCR), která je součástí placené verze. Velmi příjemným vylepšením je také skenování čárových a QR kódů. Automatický upload do Evernote je samozřejmostí.

iOS Evernote Scanbot

Scanner Pro – profesionální skenování ($2.99)

Trojici vybraných mobilních scannerů uzavírá ScannerPro, který je jednou z dlouhodobě nejpopulárnějších aplikací v AppStore. A rozhodně to není neoprávněně. Množství funkcí, kvalita výsledného snímku i nejrůznější možnosti nastavení podoby výstupu jsou těmi nejvýznamnějšími „plusy“, kterými aplikace disponuje. Vývojáři z Readdle, kteří mají aplikaci na svědomí, odvedli skutečně poctivý kus práce. Zvolíte-li Scanner Pro za svůj jediný mobilní scanner, rozhodně to nebude špatný krok.

iOS Evernote Scanner Pro

Web

Procházíte-li na svém mobilním zařízení webové stránky, jistě občas narazíte na informaci, kterou byste rádi měli v Evernote. Využít můžete opět několik specializovaných aplikací, které vám v tomto usnadní život.

EverClip2 – efektivní pomocník pro sběr informací ($9.99)

Jedním z nejšikovnějších pomocníků, které mám ve svém iPadu mini, je aplikace EverClip2. Pro ty z vás, kdo pracujete s iPadem nebo iPhonem skutečně intenzivně, má rozhodně smysl zvážit jeho nákup. Co umí? Základní funkce jsou zaměřeny primárně na práci s kopírováním textu do Evernote, ať už je zdrojovým místem webový prohlížeč nebo jiná aplikace. Jistě znáte situaci, kdy si například z jednoho webového článku chcete vykopírovat jen některé informace. Kdy z nástroje pro projektové řízení potřebujete jako poznámku uložit pouze část komunikace. Vězte, že pravděpodobně nejjednodušší cestou může být právě EverClip2.

Aplikace běží vytrvale na pozadí vašeho iPadu a monitoruje obsah „schránky“, tzn. kopírovaných věcí, které ukládá do svého prostředí. Z toho jste poté schopni velmi snadno veškerý kopírovaný obsah okamžitě odeslat do Evernote. Existuje zde však také několik příjemných bonusů. Pokud například zkopírujete odkaz na webovou stránku ve webovém prohlížeči, EverClip2 ji uloží celou jako jednu poznámku. Velmi snadno tak dokáže i v mobilním zařízení zastoupit Web Clipper, který známe z desktopového prostředí.

iOS Evernote EverClip

Dolphin Browser – ukládejte weby do Evernote (zdarma)

Určitě znáte dva nejrozšířenější prohlížeče pro iOS – Safari a Chrome. O třetí místo se pere Dolphin Browser, který disponuje mnoha bonusovými funkcemi pro zjednodušení práce. Proč jej zmiňuji právě v souvislosti s Evernote? Umí totiž snadno uložit webovou stránku do našeho elektronického archivu. Stejně jako v případě desktopového webového prohlížeče tak získáte možnost „stažení“ oblíbeného článku nebo webu do Evernote bez nutnosti opouštět webový prohlížeč. A může se stát, že si Dolphin Browser oblíbíte nejen díky tomu, ale také právě pro jeho v mnoha ohledech výjimečné funkce.

iOS Evernote Dolphin Browser

Aplikací na měsíce testování

Výše jmenované aplikace jsou jen velmi malou částí toho, co vás za branami App Store čeká. Dnes se s Evernote propojuje čím dál tím více služeb a jeho síla tak roste. Smysluplnost integrací narůstá a já se těším na další novinky, které přinesou další zefektivnění mého pracovního nasazení.

Máte vlastní oblíbené aplikace pro iOS, které používáte ve spojení s Evernote? Napište mi své tipy do diskuze.

Užitečné iOS aplikace pro práci s Evernote
5 (100%) 2 votes

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
Starší příspěvky:
Alternote - Evernote editor
Alternote – minimalistický Evernote editor

Již několik let využívám Evernote pro svou práci a uživatelů, kteří postupně přešli s řešením pro evidenci dokumentů a informací...

Zavřít