Štítkování v Evernote podle rolí

17.7.2014
Milan Třešňák

Chtěl bych vám představit svoji metodu štítkování záznamů v Evernote. Jedná se samozřejmě jen o jednu z možností, každému vyhovuje něco jiného, berte to tedy jen jako inspiraci a neváhejte si metodu přizpůsobit podle svých potřeb. Základem mého systému jsou moje role a oblasti zájmu. Kdo znáte nebo využíváte GTD, jedná se o letovou hladinu 20000 stop. Pro ostatní, neznalé GTD, jedná se v jednoduchosti o životní role, které každý z nás nějaké má, pracovní i soukromé (zaměstnanec, člen rodiny, lektor …). Pro lepší představu přikládám obrázek svých rolí, jednu z nich jsem nechal zobrazenou přes podrole až na úroveň projektů.

Role v GTD

Uvedené schema využívám i jinde (např. adresářová struktura pro dokumenty, Toddledo – správa projektů a úkolů, atd.), mám ho tak dobře zažité a výrazně neváhám při vyhledávání konkrétních poznámek.

Jednotlivé druhy štítků, používaných v tomto systému štítků si teď popíšeme:

  • role – pro název role nevyužívám štítek, ale mám podle názvů rolí vytvořeny zápisníky. Zde se ještě nabízí sdružit např. soukromé a pracovní role do tzv. stacků. Ještě používám nad rámec svých rolí zápisník „Inbox“ pro výchozí uložení poznámky. V této složce později probíhá zpracování a oštítkování poznámek.
  • podrole – první druh štítků, který využívám. Jedná se uplně jednoduše o název podrole, na rozdíl od ostatních štítků, není uvozen žádným speciálním znakem
  • upřesnění podrole – pro odlišení těchto štítků připisuji na začátek podtržítko. Při zadávání štítků do filtru, my po napsání podtržítka našeptávač omezí nabídku jen na upřesnění podrolí a já si snáze a rychleji vyberu.
  • projekt – pro štítek s názvem projektu připisuji na začátek znak „&“. Rozlišení opět funguje pro vizuální odlišení a rychlejší zadání při filtrování
  • globální štítek – mám několik štítků, které zasahují do téměř všech rolí, ty označuji tečkou na začátku. Jako příklad uvedu štítky .kniha, .článek, .film.
  • osoby a firmy – pokud se poznámka týká konkrétní firmy nebo osoby, oštítkuji ji jménem té osoby a před jméno napíši znak „@“. Štítek opět vizuelně zpřehledňuje použitý druh štítku u poznámky (např. v seznamu poznámek) a samozřejmě zrychluje práci s fitrem.

Štítky v Evernote

Štítky se snažím k poznámkám zadávat všechny, tj. podrole a případné upřesnění podrole, projekt a pokud to dává smysl tak i globální štítek nebo štítek pro osobu/firmu. K poznámkám přistupuji z různých důvodů a potřeb, tedy z různých úhlů pohledu, což mi právě použití všech relevantních štítků k jedné poznámce bez problémů umožňuje.

Implementace štítků v Evernote

 

Strategie a štítkování bude také na programu akce LifeNotes Live, která se uskuteční 6. září 2014 od 14h. Nejen na přednáškách, ale jistě také ve „volném čase“. K dispozici je posledních 11 vstupenek. Pokud si chcete rozšířit povědomí o využívání Evernote v praxi, rozhodně neváhejte a zaregistrujte se.

Ohodnoťte článek

The following two tabs change content below.

Milan Třešňák

Redaktor
Fanda GTD, myšlenkových map, seberozvoje, funkčních a jednoduchých věcí, vše testováno v korporátním prostředí. Milovník sci-fi, dírkových komor, časosběrných videí a dobrého jídla.

Latest posts by Milan Třešňák (see all)

Starší příspěvky:
ENScript Evernote šablona
ENScript šablony – projekty v Evernote během pár vteřin

Již dlouho mám v plánu pustit se do podrobnějšího článku, který bude zahrnovat mírně technický, avšak výborně funkční návod pro vytváření šablon...

Zavřít