Šifrování informací v Evernote

Pokud využíváte Evernote na OS Windows nebo OSX, možná víte, že máte možnost zašifrovat informace ukryté v jednotlivých poznámkách. Jedná se v podstatě o další úroveň ochrany pro váš elektronický archiv. Z uživatelského hlediska jde o jednoduché skrytí textu a jeho případné odhalení na základě uživatelem nadefinovaného hesla. Na pozadí však pracuje Evernote na tom, aby toto šifrování bylo skutečně co možná nejkvalitnější a pravidelně vycházejí aktualizace, které jej ještě vylepšují.

Proč a kde bych měl šifrování využívat

Jedním z důvodů je třeba to, že nechcete, aby se lidé dostali k citlivým informacím ve chvíli, kdy procházíte veřejně (např. na poradě) svůj Evernote a dostanete se nechtěně do náhledu poznámky s těmito informacemi. Zašifrováním skryjete libovolný textový obsah poznámky a snížíte tak pravděpodobnost, že by k podobné situaci mohlo dojít.

Stejně tak se můžete velmi často setkat s tím, že v rámci sdílených poznámek (či zápisníků) nechcete spolupracovníkům odhalit vše, co se v poznámce skrývá. I v tomto případě se zmiňovaná funkce velmi hodí, neboť díky ní můžete poznámku opět zveřejnit bez obav z odhalení tajných informací – ty budou bezpečně skryty, respektive namísto nich uvidí ostatní několik černých teček.

Řada lidí svěřuje Evernote také údaje, jakými jsou čísla kreditních či platebních karet nebo například hesla k webových aplikacím. Ve službě si tak vytvoří skutečně jednoduchou a přehlednou databázi všech hesel, která jsou pak jednoduše dohledatelná z jakéhokoliv zařízení s nainstalovaným Evernote.

Jak na to

Šifrování v Evernote není nic těžkého a zvládne to skutečně i začínající Evernote uživatel.

Krok 1: Otevřete poznámku

Krok 2: Označte text, který chcete zašifrovat

Krok 3: Stiskněte kombinaci kláves CTRL+SHIFT+X na Windows, případně CMD+SHIFT+X na OSX (alternativně můžete kliknout na text pravým tlačítkem a z kontextového menu vybrat funkci „Encrypt Selected Text“)

Šifrování v Evernote - funkce

Krok 4: Zadáte a potvrdíte heslo (passphrase), k čemuž vás Evernote vyzve

Šifrování v Evernote - heslo

Krok 5: Nepovinnou součástí je také zadání „nápovědy“ pro heslo (poslední textové pole na předchozím obrázku). Stejně tak můžete třeba nechat Evernote, aby si heslo pamatoval až do ukončení aplikace.

Po zadání se označený text skryje. Velmi jednoduše jej poté můžete zobrazit nejen ve Windows nebo OSX aplikaci, ale také v mobilních zařízeních nebo na webu Evernote.

Šifrování v Evernote - šifrovaný text

Na co si dát pozor

Nezapomeňte heslo k zašifrovanému obsahu(!). Pokud se tak stane, již nikdy své poznámky neuvidíte. Je potřeba zvolit skutečně takové heslo či frázi, kterou si zapamatujete. Toto zvolené heslo pak využíváte u šifrování v celém svém Evernote systému.

Počítejte také s tím, že se zašifrováním ztrácíte možnost tento text vyhledat (což může velmi často zkomplikovat situaci). Proto zkuste do nadpisu nebo nešifrované části vsunout klíčová slova, podle kterých poté informace najdete, případně mějte skutečně funkční strategii štítkování i pro šifrované poznámky.

Co mi schází

Funkce šifrování je v Evernote již dlouhou dobu. Z funkčního hlediska se však nezměnila, i když na pozadí přichází nová vylepšení zabezpečení. Námětů, jak tuto službu posunout, by se v hlavách každého z nás našla jistě dlouhá řada.

Co konkrétního mi chybí?

 1. Možnost šifrování i „ne-textových“ dat v poznámkách.
 2. Šifrování aplikovatelné na celé zápisníky.
 3. Implementace možnosti šifrování také na mobilní zařízení a do webového prostředí (nyní lze šifrovaná data na mobilních zařízeních pouze dešifrovat).

Budete-li mít chvilku, rozhodně pod článek připište svůj způsob využití šifrování informací v Evernote.

Šifrování informací v Evernote
5 (100%) 3 votes

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
 • Marek Macura

  něco takového jsme měl nedávno na mysli, když jsme se bavili o heslování. není to 100% ono, ale i tak velmi užitečné. Tuhle funkci jsem neznal 🙂 díky!

  • Rádo se stalo. A snad jednou budou i funkcionality, o kterých jsme se bavili.

 • Mira Přibil

  Dotaz, nepřečetl jsem si samozřejmě upozornění. dá se nějak změnit heslo na šifrování? Jako heslo znám, jen jsem si ho dal hrozně jednoduché dá se to někde změnit?

  • Určitě je to možné, ale postup je trošku komplikovanější, než by si situace žádala.
   Krok 1) Permanentně dešifrovat text
   Krok 2) Nastavit nové heslo

   Důležité je nemít zatrhnuto možnost o pamatování si hesla k šifrovaným informacím.

   • Mira Přibil

    Jj děkuji za odpověď, ale již jsem si to našel na zahraničních webech, ještě bych upozornil, že veškerý text který byl zašifrován starým heslem už nepůjde rozšifrovat pokud se nepletu.

 • Lukáš

  Dá se prosím nějak zabezpečit heslem celá aplikace na Windows a na Mac OS X? Děkuji.

  • Bohužel pouze tak, že se odhlásíte z aplikace. Databáze a nastavení budou zachovány. Desktopové aplikace bohužel nemají funkcionalitu podobnou té v OSX nebo na Android.

   • Lukáš

    Rozumím, moc děkuji.

Starší příspěvky:
Evernote Work Chat
Evernote Work Chat a Context jsou konečně tady

Není to tak dávno, co jsme informovali o budoucích změnách v Evernote. Hlavně členové LifeNotes klubu byli informování v rámci...

Zavřít