Prezentujte s Evernote

V posledním článku jsem se zmínil o několika funkcích, které získáte s nákupem Premium (či Business) verze. Mezi nimi se nacházel také prezentační mód, který je jedním z nejnovějších vylepšení a zároveň jednou z nesmírně užitečných funkcí. Pojďme si shrnout základní možnosti, které vám nabídne.

Proč funkci využívat

Prezentační mód je prémiovým rozšířením (uživatelé bezplatné verze si jej mohou vyzkoušet po dobu 30 dní) pro vizuálně atraktivní prezentaci poznámek, které máte ve svém Evernote. Osobně jej využívám ve dvou případech – když chci připravit skutečně jednoduchý podklad pro své povídání a PowerPoint by byl jako kanón na vrabce (například teď připravuji prezentaci pro celodenní školení Evernote s LifeNotes), případně když implementujeme Evernote do firmy a já chci připravit podklady pro klienta. Prezentační mód je v této chvíli velmi vítaným pomocníkem, protože mi šetří práci s převodem poznámek do PowerPoint aplikace a mou jedinou úlohou je tak zvýraznění jednotlivých prezentačních snímků přímo v Evernote.

Příprava

Jednoduchost a časová nenáročnost jsou dva hlavní důvody, proč využívám tohoto režimu. Evernote si nežádá nic kromě sepsání poznámky, kterou chci poté jako podklad prezentace využití. Příprava může, stejně jako v klasické PowerPoint nebo Keynote prezentaci, zahrnovat také vložení obrázků, odkazů na webové stránky (či jiné poznámky) a podobně. To nejdůležitější však je, že skutečně nemusíte udělat nic navíc.

Jakmile máte základní podklad připravený, je na řadě „rozřezání“ na snímky. Opět se, v nově upraveném režimu, jedná o záležitost na pár vteřin. Spustíte prezentaci poznámky, v pravé části obrazovky kliknete na zobrazení ovládání prezentace, a označíte místa přechodu. Hotovo.

Prezentační mód v Evernote

Ovládání prezentace

Prezentaci spustíte velmi jednoduše přes ikonu nad poznámkou, případně, chcete-li ji odeslat na sekundární displej, přes menu Note >> Present on Another Screen. Funkce nabízí dva základní ovládací prvky – možnost přepínání mezi denním a nočním režimem, což je velmi žádoucí ve velmi tmavém (či naopak velmi světlém) prostředí, a využití laserového ukazovátka ve třech barvách. Ovládání prezentace pak probíhá buď přepínáním mezi snímky nebo rolováním (u delších textů). Osobně pracuji s připravenými podklady tak, že si rozsekám poznámku na jednotlivé části v prezentačním módu a ovládám ji s pomocí prezentéru. Vše funguje výborně.

Prezentační mód v Evernote

Obsah snímků

Jak jsem před chvílí naznačil, kromě formátovaného textu lze jako obsah snímků využít také obrázky, odkazy na weby, na jiné poznámky apod. Můžete tak využít kompletní databáze informací, kterou máte uloženu v Evernote. Ve chvíli, kdy se pak v prezentaci prokliknete na jinou poznámku, není nic jednoduššího, než se vrátit zpět prostřednictvím určené šipky (či klávesové zkratky CTRL + [).

Prezentační mód v Evernote

Co mi chybí

Pro mě je prezentační mód velmi jednoduchý praktický nástroj a v žádném případě bych nechtěl, aby se jeho funkce rozrostly do kolosálního objemu. Rozhodně by však stál o možnost vyexportovat takto připravenou poznámku do PPT nebo PDF v tím, že bude výsledný soubor naformátovaný podle oddělovačů v poznámce. Důvod je prostý – vždy mám při prezentaci nachystanou po ruce „zálohu“ v podobě PDF, pokud by zradila technika.

Doplnění na základě komentáře Karla Borovičky: Export do PDF je možný v prostředí OSX při kliknutí pravým tlačítkem a volbou Export Presentation as PDF. Za komentář moc děkujeme!

Absence této drobnosti však prozatím neměla žádný negativní dopad na mou práci s prezentačním módem v Evernote. Nadšení z možností šlo vidět také u Filipa Dřímalky, jehož velmi pozitivně laděný tweet, který před časem zveřejnil, mluvil za vše.

Reakce Filipa Dřímalky na prezentační mód v Evernote

A jakou zkušenost s prezentačním módem máte vy? Používáte jej?

Prezentujte s Evernote
5 (100%) 1 vote

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
  • Dane, ten export do pdf tam je – pravý klik v prezentačním módu.

    • Děkuji moc, verzi pro OSX jsem delší dobu nezkoumal a toto je pro mě novinka. Doplním ji do článku.

  • Vlado Schneider

    Prezentačný mód úspešne niekoľkokrát použitý, do bežnej praxe však zatiaľ nezaradený pre chýbajúcu možnosť jednoduchého rozsekania poznámky na jednotlivé snímky (teraz sa možno už uchytí). A ešte mi chýba vo web verzii…
    Na druhej strane jednoduché a rýchle použite je super.

    • Teď je rozdělení na jednotlivé snímky velmi jednoduché a praktické. Rozhodně nelze nedoporučit.

Starší příspěvky:
Evernote Premium
Proč si pořídit Evernote Premium

Evernote nabízí uživatelům tři různé verze - Free (zdarma), Premium a Business. Dnes odložíme třetí jmenovanou a popíšeme si, co...

Zavřít