Neobvyklé případy užití Evernote

Článek vyšel v první polovině letošního roku v magazínu SuperApple.cz.

O tom, jak běžně využívat Evernote v praxi, bylo napsáno již mnohé. Existuje celá řada doporučení a tipů. Dnes vám ukáži, pro jaké speciální účely lze Evernote použít. A věřte mi, že řada z nich by vás rozhodně ani nenapadla. Popíšeme si proč některé konkrétní informace v Evernote mít a jakým způsobem je nejlépe zaevidovat.

Vytvořte si databázi oblíbených restaurací

Cestování je jedním z největších koníčků, které velmi rád spojuji s prací. Je pro mě jak odpočinkovou aktivitou, tak skvělou příležitostí, jak pracovat na svých projektech a cílech. Cestování je však pro mě také příležitostí, jak se naplno oddávat zážitkům v oblasti gastronomie. Často s nadsázkou tvrdím, že cestuji proto, abych se dobře najedl.

Protože se mi na mých cestách velmi často stane, že zvolím skvělou restauraci a vím, že díky vypěstovanému návyku odkládání všech informací mimo hlavu bych velmi brzy jak název, tak polohu restaurace zapomněl, není pro mě jednodušší cesty, než si informaci o restauraci uložit do svého Evernote archivu.

Takže jak na to? Mějte vytvořený zápisník „Oblíbená místa“. Jakmile přijdete do restaurace, zamilujete si prostředí, bude zde skvělá obsluha a jídlo bude skutečným gastronomickým zážitkem, není nic jednoduššího, než rovnou na místě vytvořit novou poznámku s názvem restaurace (např. poznámka k mé oblíbené restauraci v Budapešti bude mít titulek „Menza“ podle názvu restaurace), pár fotografiemi (ať už prostředí, obsluhy, jídla nebo jídelního lístku) a na pozadí automaticky uloženými GPS souřadnicemi. K poznámce přidejte štítky – osobně se přikláním ke štítkům „restaurace“, „Budapešť“ a „Maďarsko“.

Evernote-restaurace

Ve volné chvíli si poznámku upravte v počítači – přidejte odkaz na webové stránky, stručný popis toho co a proč byste ji doporučili nebo se do ní vrátili. Uvidíte, že až za pár let zase zavítáte do Budapešti, oceníte, že víte, kam se za gastronomickým zážitkem vrátit.

Klávesové zkratky k používaným aplikacím

Za základ produktivní práce na počítači povazuji mimo jiné také znalost klávesových zkratek k nejpoužívanějším aplikacím. Ať už se jedná o samotný Evernote, Gmail nebo další aplikace, snažím se používat myš nebo touchpad co možná nejméně. Asi nejlepším místem, kam si mohu uložit nejpoužívanější a nejpraktičtější klávesové zkratky, je právě použití Evernote.

Cest, jak je do Evernote dostat, je několik. Prakticky nejjednodušší variantou je vepsat je jako textovou poznámku. To však z důvodu poměrně velké časové náročnosti nechávám až jako poslední možnost. Zpravidla používám pro zaevidování kombinaci Google hledání a Evernote Web Clipper nainstalovaný ve webovém prohlížeči. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, vězte, že jde o povinnou výbavu uživatelů Evernote, kteří chtějí ukládat obsah z webových stránek.

Hledám-li tedy klávesové zkratky pro Evernote, zadám do Google dotaz „Evernote klávesové zkratky“, otevřu odkaz, který se mi zdá jako ten nejpřijatelnější, kliknu na ikonu slona v liště webového prohlížeče (ikona Web Clipperu) a uložím webový obsah zpravidla jako tzv. „Simplified Article“, který mi nabízí nejjednodušší formátování a nejpřehlednější zobrazení. Rozhodněte se však pro režim, který vám vyhovuje nejvíce. Před samotným uložením zvolím ještě zápisník „Archiv“, štítky podle produktu, platformy a povahy nové poznámky, tedy „Evernote“, „OSX“ a „návod“, a přejmenuji nově vznikající poznámku na „Klávesové zkratky k Evernote pro OSX“.

Evernote-klávesové-zkratky

Jakmile pak hledám nějakou klávesovou zkratku k dané aplikaci, není nic jednoduššího, než využít vyhledávací pole Evernote. Po zadání 2-3 klíčových slov na mě ve většině případů vyskočí odpovídající poznámka s klávesovými zkratkami.

Zachyťte dětské umění

Pokud vaše děti kreslí tak rády, jako můj synovec, vzniká u vás doma několik skvělých výtvorů, na něž velmi rychle dochází místo ve vašem archivu. U nás se již dávno rezignovalo na archivaci výkresů a malůvek v papírové podobě – ačkoliv ty největší díla mají samozřejmě své místo na lednici nebo nástěnce. Místo pečlivého uchovávání papírů jsme si zvykli archivovat je do sdíleného zápisníku v Evernote, ke kterému pak mají přístup naprosto všichni.

Jste tedy připraveni potlačit slzu smutku, která se pravděpodobně objeví při likvidaci stovek uměleckých děl, a probudit pocit úlevy, který se dostaví o pár dnů později, když zjistíte, jak jednoduchá a praktická může archivace do Evernote být? Vytvořte si ve svém Evernote zápisník „Dětské výtvory“ (nebo si jej, samozřejmě, pojmenujte jinak) – právě to bude místo, do kterého umístíte všechna díla vy a vaší blízcí a budete je pravidelně aktualizovat. Napsal jsem, že k zápisníku budou přistupovat také další lidé? Ano – doporučuji jej totiž sdílet s ostatními, uděláte jim obrovskou radost a můžete si vzájemně prohlížet výtvory vašich dětí. Vytvořte jednak veřejný odkaz na zápisník, díky kterému si budou moci všichni bez ohledu na to, zda jsou uživateli Evernote či nikoliv, prohlížet všechny výtvory minimálně přes webový prohlížeč, a využijte také sdílení přes Work Chat pro ty, kdo do zápisníku budou chtít také přispívat.

Každé poznámce, kterou zde založíte vy nebo ostatní, pak přidělte štítek podle jména (např. „Honzík Novák“). Velmi jednoduše se tak dostanete k výtvorům konkrétního potomka.

Evernote-dětské-kresby

Pokud chcete využít nejmodernějších technologií, ušetřit čas a jste ochotni investovat pár tisíc do nákupu, doporučuji pro podobné případy pořídit scanner Evernote ScanSnap. Běžně jej Evernote do ČR neposílá, lze však využít pravidelných dovozů, které organizuje portál LifeNotes. Samozřejmě si při menším množstvím vystačíte také s mobilní telefonem a skenováním do Evernote, případně můžete využít také specializovaných aplikací, jakými jsou Scanbot, Scanner Pro a další.

Rozměry bytu nebo domu

V červenci tohoto roku jsem se stěhoval do nového a skvělého bytu. Evernote byl pro mě nepostradatelným pomocníkem také při tomto projektu. Nejen, že jsem do něj přes Web Clipper ukládal vybavení, které jsem měl v plánu nakoupit, ale také jsem měl pečlivě zaznamenány všechny rozměry, které jsem kdy mohl potřebovat. Ať už se jednalo o kuchyň, obývací pokoj, koupelnu nebo ložnici, měl jsem vše neustále u sebe.

Zápisník „Nový byt“ obsahoval jednak fotografie jednotlivých místnosti, které byly doplněny anotacemi (přes Evernote Skitch) s popisky rozměrů jednotlivých míst, ale také dokumenty s půdorysem. Kdykoliv jsem potřeboval vědět, zda do daného místa mohu umístit konkrétní věc, sáhl jsem po Evernote. Stejně tak jsem měl ihned i dispozici veškeré potřebné podklady ve chvíli, kdy jsem s odborníkem konzultoval nábytek na míru. Bylo to perfektní.

Evernote-vybavení-bytu

Poznámky, které obsahovaly konkrétní zboží, jsem měl označeny štítkem pojmenovaným podle místnosti, kam patří, tedy „koupelna“ nebo „kuchyně“. Díky tomu jsem byl schopný okamžitě vyfiltrovat konkrétní položky. Stěhování a s ním spojené vybavení bytu tak bylo hračkou.

Nikdy nezapomeňte na dárky pro své blízké

Shánění vánočních nebo narozeninových dárků je pro mnoho lidí velmi často stresující činností. Shánění na poslední chvíli a vymýšlení toho nejvhodnějšího však můžete potlačit díky pečlivě zapisovaným položkám v průběhu celého roku.

Není nic jednoduššího, než si v Evernote vytvořit zápisník pojmenovaný „Dárky“ a pro každého potenciálně obdarovaného vytvořit poznámku, do které budete průběžně přidávat vše, co vás napadne, ať už se jedná o konkrétní položky nebo specifickou oblast dárků. Takový „seznam“ pak ve chvíli, kdy dojde na nákupy, opravdu oceníte. Každou z poznámek si označím štítkem se jménem dotyčného (např. „Petr Dvořák“).

Pozn. redakce: O evidenci dárků v Evernote jsme psali nedávno v článku Využijte Evernote pro evidenci dárků.

Seznam vlastních přání

Osobně jsem přivítal postup Tomáše Baránka, který zveřejnil na webu Lifehacky.cz, kde popsal, jak díky Evernote eliminuje nákupní horečku a téměř vždy, když se v něm probudí touha koupit si něco nového, jde to nejdříve na seznam v Evernote. Nejen, že má na jednom místě přístupném odkudkoliv seznam všech věcí, které by si rád koupil, ale navíc však šetří peníze, neboť se velmi často stane, že si nákup pečlivě rozmyslí.

Pro takový účel mám vytvořenou jedinou poznámku v zápisníku „Archiv“ a tu mám odloženou také do sekce Zástupci (Shortcuts), abych k ní měl okamžitě přístup (používám ji skutečně často). Do této poznámky pak jednoduše vkládám konkrétní položky s webovým odkazem.

Seznam můžete využít také pro své blízké, kteří často nevědí, jaký dárek vám osobně pořídit ku příležitosti jakékoliv významné události. Můžete totiž vytvořit veřejný odkaz na poznámku, který potom rozešlete mezi své známé. Ti tak budou mít kdykoliv k dispozici neustále aktualizovaný seznam i s možností dostat se velmi snadno na danou položku na webu. Z mé zkušenosti vím, že se tento postup tak osvědčí, že spousta vašich známých přejde k podobnému řešení.

Evernote skutečně na cokoliv

Výčet, který jsem zde uvedl, samozřejmě není konečný. Evernote je velmi mocný nástroj, díky kterému můžete zaznamenat a později vyhledat skutečně jakoukoliv informaci, kterou potřebujete. Ať už se rozhodnete použít kterýkoliv z výše popsaných postupů nebo najdete vlastní (a třeba ještě praktičtější) řešení, budete okamžitě těžit k jeho kvalit.

Ať vám Evernote slouží!

Neobvyklé případy užití Evernote
5 (100%) 4 votes

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
 • Josef Jasanský

  díky za „nákop“ ohledně poznámek ke stěhování do nového bytu …pro mě momentálně docela aktuální:) Zdraví JJ

 • Marek Macura

  u stehovani jsem taky pouzival (skoro presne, jako pises) a co se jeste hodne hodi, tak si nafotit kde a jak vede elektrina (pokud se predelava) v prubehu stavby/rekonsturkce, hdone se hodi pozdeji, kdy je treba neco udelat nebo az se zacnou veset police 🙂 a taky par fotek pred rekonstrukci a po reknstrukci , to spise jako vzpominka:-) z jineho soudku, ale k tematu stehovani/rekonstrukce/vystavby se hrozne hodi naucit se s google sketchup, jednoduche a k nezaplaceni a vetsina veci z Ikei je v seznamech ke stazeni, takze staci nakreslit zdi, okna, radiatory a nastahovat nabytek….a je to 🙂

  • Sketchup už jsem chvíli nezkoušel, jdu na to. Díky za námět 🙂

 • Penguin

  Jsem tady sám, komu se zdá 40EUR za Evernote Premium účet moc? Evernote používám cca rok, dokonce k mnoha zde uvedeným věcem, na všech myslitelných jabkách, ale stále jsem k němu vlažný. Dokonce přemýšlím, zda není nahraditelný…

Starší příspěvky:
Evernote Scannable rozdíl
Skenujte whiteboardy se Scannable

Desítky let doprovází naše porady, jednání nebo kreativní setkání flipcharty a whiteboardy. A protože v současnosti hraje technologie obrovskou roli...

Zavřít