Myšlenkové mapy, úkoly a Evernote

Jak plánujete aktivity? Pokud mě trošku sledujete, víte, že mou „nemocí“ jsou myšlenkové mapy – nejčastěji ve formě tužka/papír. Jednou za čas však přijde projekt, na kterém se podílí více lidí a já jim chci v co nejsrozumitelnější podobě předat informace, které mám v mapě. Dlouho jsem přemýšlel nad procesem, který by mi umožnil rozvrhnout úkoly v myšlenkové mapě, udělal mi kartu projektu a zároveň umístil úkoly do to-do listu. A pomaličku se tomuto stavu blíží postup, který popíšu v následujících pár odstavcích.

Co potřebujeme

 • iMindMap nebo jiný software pro tvorbu myšlenkových map, který umožňuje jednoduché kopírování mapy jako strukturovaného textu
 • Evernote
 • TaskClone registraci a placený účet
 • Doit.im nebo jiný úkolovník podporovaný službou TaskClone

Tři fáze přenesení

Fáze 1 :: Přenesení obsahu mapy do Evernote

 1. Vytvoříme myšlenkovou mapu v iMindMap, na posledních úrovních máme další kroky
 2. Označíme postupně všechny úkoly (CTRL + klik) a zkopírujeme (CTRL+C)
 3. Vytvoříme novou poznámku v Evernote a založíme kartu projektu (klidně můžeme využít šablonu, pokud již máme nějakou vytvořenou)
 4. Do sekce pro úkoly v poznámce umístíme kurzor a vložíme (CTRL+V) zkopírovaný obsah

Myšlenková mapa

Evernote - export

Fáze 2 :: Úprava obsahu v Evernote

 1. Postupně vložíme ke každému z úkolů checkbox (CTRL+SHIFT+C)
 2. Upravíme strukturu dle libosti
 3. Vyexportujeme obrázek mapy z iMindMap a vložíme ho do odpovídající sekce v poznámce

Evernote úkoly a myšlenková mapa

Fáze 3 :: Překlopení do to-do aplikace

 1. Poznámku zařadíme do projektu (např. překopírováním do patřičného zápisníku) a přidáme jí odpovídající štítek (viz popis v dřívějším článku), který vyvolá synchronizaci úkolů Evernote s to-do aplikací
 2. Necháme proběhnout synchronizaci

Výsledek

Co jsme získali? Naplánovali jsme projekt v myšlenkové mapě a dokázali výstup z ní v podobě úkolů překlopit jednak do projektové karty (Evernote), ale také do specializovaného SW pro evidenci úkolů.

Úkoly z Evernote v Doit.im

 

Výsledná podoba Evernote

 

Co dál

TaskClone neumí zpětně označit úkoly jako splněné v Evernote, pokud to provedu v to-do aplikaci. Navíc se při každé aktualizaci mapy musíte soustředit i na aktualizaci v Evernote a patřičné označení checkboxy. I přes tyto nepříjemnosti je však toto perfektní způsob evidence informací k projektům, který mi již pár měsíců funguje. Vyzkoušejte jej i vy a dejte mi vědět, jestli jste na něm cokoliv vylepšili.

A pokud chcete vidět nejen tuto, ale i další praktické ukázky využití Evernote, určitě přijďte na školenípro veřejnost v Praze, Brně či Ostravě.

Ohodnoťte článek

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
 • Milan Maršíček

  Pěkný článek. Již nějakou dobu používám překlopení myšlenkových map z MindNode do OmniOutliner, ale pro GTD používám Omnifocus, takže takto připravené projekty musím přepisovat ručně. Nesetkal jste se, prosím, se způsobem jak se dopracovat od myšlenkové mapy do projektu v Omnifocusu?

Starší příspěvky:
mohiomap
Nová aktualizace Mohiomap umožňuje přidávat poznámky

Pro ty z vás, které oslovil nástroj Mohiomap, o kterém jsem psal před čtyřmi měsíci a který umožňuje zobrazit strukturu poznámek,...

Zavřít