Marxico – perfektní markdown editor pro Evernote

Posledních pár měsíců jsem si poměrně rychle zvykl na přípravu různých dokumentů v markdown editoru WriteMonkey, který mi velmi vyhovoval díky jednoduchosti, síle a nerušivém prostředí, které nabízí. Nedávno jsem se však dostal při zkoumání různých služeb k editoru Marxico, který mě okouzlil. Jedná se o webovou službu, kterou nainstalujete z Chrome App Store a poté ji spouštíte lokálně z počítače. O co jde? Jak již titulek článku napovídá, jedná se o markdown textový editor, který umožňuje velmi jednoduše přenášet sepsaný text do Evernote. Jednoduchost, krása a pohodlí sloučené do jednoho nástroje je skvělou příležitostí, jak potlačit slabinu Evernote (právě poněkud nedokonalý textový editor) a užít si výhod markdown editace textu skutečně naplno.

Co je markdown

Možná jen ve zkratce pro ty, co pojem markdown čtou poprvé. Jedná se o jednoduchý značkovací jazyk, který slouží pro následný prostý převod do HTML. Umožňuje prostřednictvím značek zanášet do textu formátování (tučné písmo, kurzíva, nadpisy, odkazy, …). Začne být užitečný ve chvíli, kdy se nechcete s HTML potýkat a přesto chcete pěkně formátovaný text (třeba pro příspěvek na váš blog). Základem je osahat a začít praktikovat několik základních značek, což zabere pár minut praxe. Více o markdown si pročtěte třeba na Wikipedii nebo se prostě porozhlédněte na Google.

Co nabízí Marxico

Jednoznačnou předností tohoto editoru pro uživatele Evernote je velmi jednoduché propojení. V editoru připravujete nebo upravujete texty a ty poté manuálně nebo zcela automaticky (v pravidelných intervalech) přenášíte do konkrétního zápisníku se specifickými štítky do vašeho Evernote systému. Nemusíte se v podstatě o nic starat, prostě to funguje. Jakmile je poznámka přenesena do Evernote, dojde samozřejmě k odstranění markdown značek a text je v našem oblíbeném archivu zobrazen plně formátovaný.

Marxico - markdown editor pro Evernote

Do Evernote je navíc přenesena značka, přes kterou se velmi rychle prokliknete k přímé editaci poznámky v Marxico. Jakmile přípravu textu dokončíte, máte samozřejmě možnost text kromě Evernote exportovat také do HTML nebo PDF, což je naprostý standard u podobných aplikací. A po exportu do HTML nezbývá než jej jednoduše vložit jako článek třeba na LifeNotes – což je právě tento případ.

Tipy do začátku

Pokud neznáte markdown, zjistěte si o něm pár informací (pokud jste jako já, velmi rychle tomuto způsobu přípravy textů podlehnete). Paralelně s tím si nainstalujte Marxico a práci si zkoušejte. Je to silně návykové a já osobně jsem si práci na tomto článku i díky Marxico velmi užil.

A budeme rádi, dáte-li nám vědět, jak se vám aplikace líbí a zda ji využijete i vy.

Marxico – perfektní markdown editor pro Evernote
5 (100%) 2 votes

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
 • Mě obdobně nadchnul https://stackedit.io/editor , který zas umí synchronizaci s Google Drive a Dropboxem. A publikování navíc na WordPress, Blogger, Tumblr (a pro vývojáře i na Github).

  • Díky, Mirku. Vypadá hezky, prozkoumám podrobněji.

 • Přiznám se, že jsem si říkal, že mi bude k ničemu, protože buď tvořím texty „tak složité“ že mi stačí poznámkový blok. Nebo naopak. Víc už jsem se snad ani nemohl mýlit.
  Jenom mám drobný dotaz, nejde někde nějak nastavit, aby mi to dělalo české uvozovky?

  • To rád čtu:) Je to skutečně výborná služba, doufám, že bude fungovat dlouhodoběji. S uvozovkami, bohužel, poradím neumím.

 • Nickie Twisp

  Ahoj. Pro writemonkey jsem včera dodělal češtinu. Ke stažení je navíc i český slovník a tezaurus. Více info tady http://tomatetak.tumblr.com/post/124412249570/cestina-do-writemonkey

Starší příspěvky:
Evernote verze
Přichází verze Evernote Plus

Před několika hodinami se udála změna ve verzích Evernote. K Free, Premium a Business úrovni se přidal mezistupeň - varianta Plus....

Zavřít