Jak na rychlé poznámky v Android

Myslím si, že pro ukládání poznámek do inboxu je třeba mít co nejrychlejší a nejjednodušší systém, jinak se může stát, že představa zdlouhavého ukládání poznámky nakonec člověka od zapsání úplně odradí.

Jistě, existuje Evernote widget, který vložení poznámky urychlí, ale i tak není možné ve všech případech uložit poznámku na první klik – vždy je třeba nejprve dostat se z aktuální aplikace nebo obrazovky tam, kde je. Obzvláště na pomalejších telefonech se i taková jednoduchá akce může trochu protáhnout a i na rychlejších to není zcela elegantní řešení.

Díky zkušenostem s Any.DO, jsem si uvědomil, že nejlepší by bylo mít možnost vytvořit poznámku kliknutím přímo z horní notifikační lišty, ta je totiž přístupná vždy a odkudkoliv. Žádné přímé řešení jsem bohužel nenašel (Evernote widget do lišty umístit nejde), ale našel jsem způsob, jak to trochu „ohackovat“.

Vlastní ikony do notifikační lišty

Nejprve je třeba nainstalovat aplikaci, která umožní vložit do notifikační lišty vlastní zkratky. Jako nejsympatičtější se mi po krátkém testování jeví Notification Toggle, i když pro zprovoznění funkcionality, kterou budu dále popisovat, je třeba zaplatit asi 25 korun. Zdarma tuto funkcionalitu nabízí např. Bar Shortcut.

Vytvoření zkratky pro novou poznámku

Další prográmek, který bude potřeba, je QuickShortcutMaker. Ten umožní vytvořit vlastní zkratky a využít akce, které nabízí aplikace nainstalované v zařízení. U Evernote je to právě požadované vložení poznámky jedním tlačítkem (u dalších aplikací to může být třeba rychlé skočení na nějaké konkrétní okno nebo nastavení a podobně).

Nastavení – krok za krokem

Postup budu popisovat na aplikaci Notification Toggle, ale podobně to bude probíhat i u Bar Shortcut nebo jinde, kde je povoleno vkládat do notifikační lišty zkratky.

Spustíme Notification Toggle, přesuneme se na záložku Další volby, vybereme „Prémiové funkce“.

Evernote na Android

Možnost v nabídce je jediná – Zkratky/Shortcuts, vybereme ji a následujeme instrukce k platbě. Je třeba chvíli počkat a poté případně kliknout na tlačítko dole pro ověření zaplacení.

Evernote na Android

Tím jsme odemkli možnost přidávat do lišty vlastní zkratky. Na obrazovce „Uživatelské aplikace“, zvolíme „Přidat aplikaci“

Evernote na Android

V horním panelu přepneme na „Shortcuts“ a hned první je ikona QuickShortcutMaker pod názvem „Activities“. Tu vybereme.

Evernote na Android

Nyní je třeba v seznamu najít Evernote, rozkliknout a vybrat akci com.evernote.note.composer.NewNoteAloneActivity případně com.evernote.ui.WidgetNewNoteActivity

Evernote na Android

Na další obrazovce můžete změnit jméno nebo ikonu.

Evernote na Android

Po potvrzení změn se akce pro novou poznámku objeví v sekci „Uživatelské aplikace“.

Evernote na Android

Zaškrtnutím prvního z checkboxů se pak dostane do notifikační lišty.

Evernote na Android

Nyní již stačí z jakékoliv aplikace lištu stáhnout dolů, kliknout na ikonu a ihned můžete začít vkládat novou poznámku – tedy na jedno potáhnutí a klik, odkudkoliv.

 

Závěrečný tip:

Pokud máte tak pomalý mobil jako já, tak po otevření nové poznámky vyberte Nastavení (vpravo nahoře) a zrušte zaškrtnutí u všech možností (Use GPS Satellites, Use Wireless Networks, Enable Auto-title in notes, Activate multishot camera) – neuvěřitelně to pomůže k tomu, aby vytváření nové poznámy bylo fakt svižné.

 

Ohodnoťte článek

The following two tabs change content below.
Nadšenec do filmu, nových technologií, osobního rozvoje a efektivity. Rád začínám nové projekty a Evernote používám mimo jiné jako skladiště všech možných i nemožných nápadů a myšlenek. Teď ještě aspoň některé z nich realizovat a dotáhnout do konce.

Latest posts by Ondřej Svoboda (see all)

 • duchove.com

  Mockrát děkuji za článek, perfektní, jste super

  • Ondřej Svoboda

   Díky moc za pozitivní zpětnou vazbu! 🙂

 • duchove.com

  Tak bohužel, nikde ve svém Androidu nevidím tu část kde se bavíte o uživatelských aplikacích, nicméně jsem dostal evernote do lišty po stažení roletky.

  • Ondřej Svoboda

   Uživatelské aplikace jsou jedna za obrazovek v nastavení aplikace Notification Toggle, stačí jen zkusit „proslajdovat“ zleva doprava mezi jednotlivými obrazovkami. Každopádně hlavní je, že to nějak funguje 🙂

 • Martin Hájek

  Právě na rychlé poznámky používám Keep, protože z domovské obrazovky jsou to celkově tři kliknutí k vytvoření poznámky a velmi jednoduchý interface, takže použitelný třeba i ve veřejné dopravě. Do Evernote je pak jednou za čas přeskládám a zorganizuju.

  • Ondřej Svoboda

   Díky za tip, Google Keep je taky moc fajn nástroj, jen ta tři kliknutí jsou pro mě osobně trochu příliš, ale vím, že jsem až příliš pohodlný 🙂

   • Martin Hájek

    Třemi kliknutími myslím aktivaci aplikace, kliknutí do poznámkového prostoru, abych mohl začít psát a třetí pro uložení 🙂

    • Ondřej Svoboda

     Jo, tak to zní v pohodě 🙂

 • Pingback: SuperApple.cz » Evernote prakticky s LifeNotes()

 • Pingback: Nejčtenější články o Evernote z roku 2014()

 • Petra Cimermanová

  Děkuji za návod, super nápad..použila jsem zatím tu aplikaci zdarma ale časem si pořídím tu placenou 🙂

Starší příspěvky:
Evernote GTD
3 důvody, proč jsem pro své GTD zvolil Evernote

GTD neboli Getting Things Done – metoda osobní produktivity – tak trochu kult dnešní doby. Pro některé „konečně to pravé“,...

Zavřít