Jak na poznámky v terénu

25.11.2013

Jak jsme si již několikrát zdůraznili, patří Evernote mezi nejsilnější nástroje ve sběru informací, dat a různých poznámek. Díky své flexibilitě poskytuje běžnému uživateli nekonečně mnoho řešení a organizace a zároveň mu poskytuje oporu v nezapomínání důležitých věcí. A o tom bude dnešní krátký článek.

Neznám člověka, který by nezažil situaci, kdy si potřebuje poznamenat nějakou informaci – úkol, telefonní číslo, trasu nebo třeba jen přpomínku co koupit. I ti z nás, kteří jsou velmi organizovaní, zažívají tyto situace dnes a denně. A právě zde je Evernote velmi dobrou alternativou, neboť poznámku můžete zařadit do svého systému, čímž o ní již nikdy nepřijdete.

Možnosti tvorby poznámek v terénu

Fenoménem dnešní doby je bezesporu telefon. Evernote funguje multiplatformě (prakticky na všech operačních systémech) a protože většina z nás nosí telefon většinou u sebe, je tato forma záznamu nejjednodušší.

V zásadě tedy existují 3 způsoby, jak vložit novou poznámku do Evernote, pokud jste někde v terénu:

1. Přímo do aplikace

Na telefonu, tabletu nebo přes notebook prostřednictvím nativní aplikace. Je to asi nejjednodušší cesta.

Evernote_nastavení účtu_email

Evernote_nastavení účtu_email

2. Prostřednictvím emailu

Zašlete email s poznámkou na speciální adresu – email je třeba zaslat na adresu, kterou naleznete v sekci nastavení – informace o účtu. Tento email já jsem si osobně uložil do adresáře pod zkratkou EN Inbox, takže není problém kdykoliv a kdekoliv tuto možnost využít.

 

3. Prostřednictvím jiné aplikace

Pro mě nejvyužívanější varianta. Ve vašem obchodě pro mobilní zařízení si můžete stáhnout některou z nabízených aplikací. Já osobně

Aplikace FastEver

Aplikace FastEver

na svém iPhonu používám aplikaci nazvanou FastEver, která mi vyhovuje svou jednoduchostí nejvíce a dělá čest svému jménu – je rychlá. Po prvotním nastavení aplikace a sesynchronizování s účtem Evernote si můžete nastavit do jakého notebooku budou uložené poznámky chodit (standartně chodí do hlavního) a jaký štítek mohou mít přiřazený.

Díky tomuto postupu jsem schopen klidně i za chůze jedním kliknutím aplikaci nastartovat, napsat poznámku a uložit. Uložením dojde k automatické synchronizaci, takže vím, že se o poznámku nemusím již starat, neboť ji najdu při večerním review ve svém inboxu.

Druh ukládané poznámky

Evernote je skvělý program. Nejčastější verzí ukládané poznámky je text. Prakticky vše, na co stačí krátký popis nebo informace, popisuji pomocí textové poznámky – typicky úkol nebo třeba telefonní číslo.

Existují ovšem různé situace, kdy například není možné nebo vhodné dělat si textovou poznámku. Takovým typickým příkladem je může být chvíle, kdy potřebujete uložit delší informaci – např. otvírací hodiny na úřadu nebo něco podobného. V takovém případě se rozhodně vyplatí ceduli s údaji vyfotit a uložit si v podobě fotografie. Osobně toto využívám třeba i když si chci uchovat obrázek jako inspiraci – např. pěkně ztvárněná zahrada.

Zvláštním typem poznámek pro mě osobně jsou poznámky hlasové. Trávím mnoho času v autě a jak známo, to není zrovna produktivní část dne. Na druhou stranu v autě se mi nejlépe přemýšlí a sbírá inspirace pro mé podnikání. Jak ale chcete řídit a ukládat si nápady? Od toho je tu právě hlasová poznámka v Evernote. Než nastartuji a rozjedu se, nasadím handsfree, spustím poznámku a povídám si sám pro sebe. Jakmile skončím, poznámka se automaticky uloží do inboxu a já vím, že večer jí najdu.

S novou verzí na mobilních zařízeních se objevila i jistá úprava jak vkládat jiné, než textové poznámky. Tuto možnost naleznete, když poznámku klasicky založíte. Poté v liště nástrojů najdete ikonu symbolizující přílohu – kancelářská sponka. V nabízeném menu vyberete, zda chcete fotografovat, vybrat z již pořízených fotografií nabo spustit mikrofon pro nahrání zvukové poznámky.

Pokud máte Premium účet a sdílíte některé informace v týmu, pak jistě tyto vymoženosti oceníte. Pokud jste například někde jinde, než jsou Vaši kolegové, a potřebujete s nimi sdílet nějaký obrázek či dokonce zvuk, pak máte jistotu, že tímto způsobem se k informaci dostanou všichni bez problémů. Je to velmi zajímavá alternativa rozesílání informací emailem či sdílením přes internetové úložiště.

A jak jste na tom s poznámkami v terénu vy? Napište nám jaké děláte nejčastěji poznámky a při jakých příležitostech.

Ohodnoťte článek

The following two tabs change content below.

Jan Straka

Lektor, finanční kouč
Vizionář s duší malého kluka. V profesním životě jsem propadl dvěma oblastem – financím a osobní produktivitě. Z vlastní zkušenosti vím, že každý má v životě šanci dosáhnout cílů, pokud ví, jaké to jsou. Jako finanční kouč se však každý den setkávám spíše s opačným pohledem na svět. Při lekcích mezi studenty na školách cítím vlnu inspirace, která není ale mnohdy dostatečně podchycena. A to chci změnit. Na cestě za splněním cílů klienty doprovázím, jsem jim partnerem a inspirací. Jak při našich seminářích, tak i ve firemním vzdělávání a individuální práci. Mým hlavním tématem je propojení papíru a elektroniky v běžném životě každého z nás.

Latest posts by Jan Straka (see all)

 • Ondřej Svoboda

  Fajn článek, díky.
  Je nějaká alternativa k FastEver pro Andoid?
  Beru cokoliv, co mi umožní přidat kamkoliv (ne nutně do EverNote) alespoň krátkou poznámku na jediný klik a nebude to dlouho načítat. 🙂
  (Zatím používám Any.DO, které umožňuje přidávat poznámky rychle i z notifikační lišty, ale je to to-do aplikace a ne nějaký inbox..)
  Díky za tipy 🙂

  • Lifenotes_cz

   Díky, Ondřeji. Co Evernote Widget, nedostačuje? Ke stažení zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.evernote.widget&hl=cs

   • Ondřej Svoboda

    Díky za odpověď, Widget jsem zkoušel už v minulosti, ale bylo to pekelně pomalé. Dám tomu druhou šanci, zkusil jsem odebrat nastavení, aby to zjišťovalo polohu a doplňovalo podobné informace, a vypadá to, že to pomáhá, tak uvidíme, jak se to osvědčí dlouhodobě.
    Díky za motivaci vyzkoušet to znovu.

    • Ondřej Svoboda

     Tak se mi to povedlo vytunit na maximum – díky QuickShortcutMaker a Notification Toggle mám zkratku pro přidání nové poznámky přímo v notification baru, tedy na jeden klik přístupnou z jakékoliv aplikace. Kdyby chtěl někdo z kolemjdoucích detailní postup, stačí říct.

     • Lifenotes_cz

      Perfektní, už jsem Vám poslal e-mail – a už se těším na článek!

      Daniel

 • Zdenek Balcar

  Do auta používám Google Keep, který bezvadně převádí namluvený zvuk do textové podoby, čímž při třídění poznámek z inboxu ušetřím čas s posloucháním zvukových nahrávek a následným přepisem. Ale s EN to propojit nelze 🙁 Nebo jsem alespoň nezjistil jak. Máte někdo případně zkušenost s jiným programem pro EN, který zvládá převod z českého hlasu? Dík…

  • Lifenotes_cz

   Bohužel nemáme s Android aplikacemi takové zkušenosti. Pro iOS existuje nástroj Dragon Dictation.

   Možná ale bude vědět některý z dalších čtenářů.

Starší příspěvky:
Vzorová poznámka v Evernote
Tvorba Master Sheets v Evernote, jejich význam a použití

V dnešním příspěvku bych se s vámi rád podělil o jednoduchý trik, který nejspíše většina z vás zná a aktivně...

Zavřít