Jak jsem (ne)přešel od Evernote ke konkurenci

17.5.2015
Pavel Vokoun

Evernote účet mám už od roku 2008, a od samého začátku jsem se do Evernote zamiloval. Půl roku na to co jsem ho začal používat, jsem tam přemístil i svou úkolovou agendu, a popravdě ten systém používám úspěšně až do dnes. Žádná zázračná GTD aplikace mě zatím nezlákala to změnit. Neuplyne ale rok co bych, alespoň jednou, nezkusil od Evernote (EN) utéct ke konkurenci – konkrétně k OneNote (ON).  Abych se pak po chvíli, s pokorou, nevrátil k zase k EN. Rád bych tady popsal, proč stále ještě zůstávám u EN.

Nutno říct, že OneNote je kráský kus software, který má přesně ty funkce, jejichž absence v EN mě již dlouhodobě štve. A to zejména schopnosti úprav textu. Takové kopírování formátu („štěteček“), nebo psát ručně psané poznámky stylusem na iPadu a přitom do ní vkládat i text zadaný z klávesnice! (Ne, Penultimate to neumí, zato ON na iPadu ano). Úžasně flexibilní je možnost začít psát kdekoliv mě „na papíru“ napadne, a případně pak text volně přetáhnout jinam. Nakonec jsou zde pověstné, a v EN téměř nepoužitelné, tabulky. Věděli jste, že v ON když za slovem stisknete tabulátor, tak se automaticky  vytvoří tabulka, a s každým dalším stiskem klávesy TAB máte nový sloupec a s ENTREM nový řádek? Tak jednoduché to může být!

Tyto a jiné důvody (např. že ON dává zadarmo všechny funkce, nebo že firma mi zakazuje používat EN v práci kvůli ochraně dat) mě už tolikrát svedly na cestu OneNote. Nikdy jsem tam ale nevydržel více jak dva dny. Proč? Zde jsou mé důvody.

Note links

I v OneNote můžete vytvářet odkazy mezi poznámkama, ale jen ve verzi pro Windows. Na Macu a iOS si ani neškrtnete.

Vyhledávání

Evernote má opravdu silnou vyhledávací syntaxi. Dokonce umí hledat i v přiložených souborech (Premium). OneNote uvnitř přiložených dokumentů hledat neumí. Navíc funkce „Saved Searches“ v kombinaci s „Favorites“ je skvělý nástroj jak rychle vyhledat často používané poznámky dle určitých kritérii – základ mé verze GTD. OneNote má podobnou funkci – „Tag Summary“ která zobrazí poznámky s určitým tagem – jako todo checkbox – (tagy v ON fungují jinak než v EN, a je to zajímavý koncept) jenže opět jen ve Windows verzi.

Systém na organizaci projektů a úkolů

Jak už jsem zmínil v EN vedu veškerou projektovou a úkolovou agendu – a jsem s tím velmi spokojen. I v ON si můžete odškrtávat To-Do checkboxy, ale když chcete vidět najednou všechny To-Do podle nějakého kritéria, tak máte mimo Windows svět smůlu. Sice pokud takový úkol označíte zaroveň tagem „Outlook Task“ – automaticky se objeví v Microsoft Outlook Task listu – ale opět jen ve Windows verzi. Přechod na ON by pro mě znamenal zcela předělat „GTD“. Jenže já jsem s tím svým naprosto spokojen.

Evernote filozofie

Největší překážkou ale u mně je celková analogová filozofie ON. Už před mnoha lety mě Gmail vychoval: Archivuj do jedné složky a pak nad ní hledej. Nepatlej se systémem mnoha různých složek a podsložek, kdy pak nevíš co udělat s emailem, který by logicky mohl patřit hned do několika z nich. To samé dělám v EN. Mám jen čtyři zápisníky. .INBOX, ACTIONS, NOTES, REFERENCE. Všechny moje poznámky patří jen do jedné z nich. Na zbytek mám štítky. Pak nad nimi používám silné EN vyhledávání.

ON jde filozofií analogového přístupu. Máte zápisník, v něm sekce a v nich listy, které můžete ještě pak hierarchicky odskakovat. Pak se ale nad každou novou poznámkou musíte nejdříve zamyslet a systematicky zatřídit do nějakých výše zmíněných kategorii (jako dříve složky a podsložky před Gmailem). To už mě v digitálním věku nepřipadá produktivní.

Teď jen pevně doufám, že EN se vrátí ke svým kořenům, které má i v názvu. EverNOTE! Možnosti editace textu a formátování jsou težce za konkurencí a uživatelům to vadí. Poslední roky se EN soustředí na Business zákazníky s WorkChatem, Prezentation Mode apod., ale potřebovali by spíše doladit, aby při psaní poznámek lidé nepošilhávali jinde. WorkChat je u EN neudrží.

Takže sice závistivě obdivuji ON, ale objednal jsem si zase Evernote Premium i na další rok. A kdoví co bude zase za rok!

A jaká je vaše zkušenost s Evernote vs. OneNote? Těším se na vaše komentáře!

Jak jsem (ne)přešel od Evernote ke konkurenci
5 (100%) 5 votes

The following two tabs change content below.

Pavel Vokoun

Pracuje jako technický projektový manažer a konzultant v oblasti Telekomunikací a Kontaktních center. Jinak nadšenec pro vše co mu pomůže profesně a osobně růst, zlepšovat sebe a své okolí.

Latest posts by Pavel Vokoun (see all)

 • syncman

  Zajimavy clanek, diky!

  Myslim si, ze rada lidi to vidi uplne stejne. Ja take balancuji mezi Evernote a OneNote.

  Nicmene, clanek mi pripada prilis jednostranny.

  Evernote pouzivam take docela dlouho, asi od roku 2010. V podstate to byla jedina aplikace, ktera tehdy umela spolupracovat s mym BlackBerry.

  Byl jsem z ni uneseny prave kvuli synchronizaci poznamek mobil-cloud-pocitac.

  Nicmene pri tvoreni poznamek postupne vyvstavaly drobne az klicove nedostatky tohoto systemu:

  1. tabulky – jak je napsano vyse – na tabelarni prehledy v Evernote v podstate zapomente

  2. editacni moznosti textu – sice existuji, ale jsou na urovni poznamkoveho bloku (textove poznamky v Evernote vubec chapejte jako text v psany v jednoduchem textovem editoru). OneNote od pocatku prisel s filozofii cisteho listu papiru, kde muzete psat kamkoliv. Trochu mi trvalo si zvyknout na to, ze nejsem svazany odstavci a sloupci, jako ve Wordu. Ale je uzasne, ze vedle textu si vlozim glosu (text, tabulku ci obrazek) a nemusim nastavovat zadne obtekani textu.

  3. sdileni – mozna fajn, pokud spolu spolupracujete s nekym, kdo Evernote take pouziva. Co mi vsak chybi, je sdileni formou odkazu s parametrem edit. Poslete odkaz a chtete, aby Vam adresat text v poznamce upravil (napr. nakupni seznam). Mate smulu:( Evernote tak primo vybizi k tomu, abyste utekli k OneNote ci Google Docs – skoda:(

  4. sdileni pres zaheslovany odkaz – na web date odkaz a pristup k datum maji pouze lide, kteri znaji heslo. Nerikam, ze jde o klicovou vlastnost, ale pokud potrebujete, mate smulu, resp. OneNote.

  5. usporadani poznamek – ano, zprvu jsem byl nadseny z tagu, notebooku a stacks. Pak jsem zjistil, ze opatrovani kazde poznamky 10 tagy, protoze, co kdyby 🙂 je cesta do pekel. Strukturovany text (napr. priprava na prednasku) mi takto psat vubec nesel. Naopak ve Onenote vytvorim novy oddil, kazda kapitola ma vlastni stranku a podkapitola na opak podstranku. Poradi si zvolim sam (ne abecedne a uz vubec ne podle data aktualizace).

  Ted mi pripada, ze Evernote a OneNote jsou kazdy pro neco jineho:

  OneNote je urcen na psani poznamek ci podkladu pro dalsi praci a nabizi lepsi strukturu dat, formatovani a tabulky. Sirsi moznosti nabizi take v oblasti sdileni.

  Evernote nabizi jednocne lepsi moznosti zalohovani a vyhledavani. Pro time management a praci ve skupine je take urcite lepsi.

  Neberte prosim tento text jako kritiku Evernote, ale kdybych se znova vratil na vysokou skolu, asi bych si pro zapisky z prednasek zvolil radeji OneNote, nez poznamky ve wordovskych dokumentech. OneNote mi pro tuto oblast pripada jako stvoreny.

  • Pavel Vokoun

   Dííky moc za velmi důkladné shrnutí výhod OneNote! Cítím to ve všech bodech stejně jako vy. (až na bod č.5) OneNote je rozhodně lepší na psaní poznámek! Evernote je za dobrý na vytváření databáze informací. Jak to Phil Libin CEO, nazval – vytvoření soukromého internetu informací.

   Rád bych přešel na OneNote, ale mám Evernote už příliš zažitý. Vadí mi, že zatím ne všechny funkce jsou dostupné na jiných, než windows platformách.

 • Uljana

  Díky za zajímavý článek. Evernote používám v kombinaci s českou aplikací na měření a vyhodnocování času. Pomáhá mi lépe určovat priority. Je škoda, že se o primaERPu moc neví. Myslím si, že může být skvělým pomocníkem jak pro jednotlivce, tak i pro menší týmy.

Starší příspěvky:
Marxico - markdown editor pro Evernote
Marxico – perfektní markdown editor pro Evernote

Posledních pár měsíců jsem si poměrně rychle zvykl na přípravu různých dokumentů v markdown editoru WriteMonkey, který mi velmi vyhovoval...

Zavřít