Jak eviduji recepty v Evernote

Velmi rád si sám připravuji jídlo, které přes den konzumuji. Jsem rozhodně zastánce rychlých a výživných chodů, které mi dodají dostatek energie a umožní mi cítit se skvěle i při náročnějších aktivitách, ať už pracovních nebo třeba sportovních. Za ta léta, co si vařím sám, jsem si vybudoval malou databázi receptů, které s oblibou opakovaně využívám, protože mi šetří čas. Využití Evernote pro ukládání těchto receptů se více než nabízí, ať už z důvodu velmi jednoduché evidence, dostupnosti nebo efektivního vyhledávání.

Recept v Evernote

Zaznamenání

Recepty sháním primárně na internetu (občas vytvořím vlastní kombinaci, ale jedná se skutečně o ojedinělé případy) a zaznamenávám prostřednictvím rozšíření webového prohlížeče Evernote Web Clipper, který mi v režimu ukládání “Simplified Article” umožní sjednotit formátování písma v poznámce okamžitě při ukládání. Tento fakt je pro mě důležitý pro zachování vizuální jednotnosti všech receptů.

Organizace

Celé zařazení receptů se skládá z několika kroků:

  1. Přidání štítků
  2. Úprava poznámky
  3. Přesunutí do zápisníku

Přidání štítků

Štítkování provádím podle následující logiky:

  • použité ingredience (např. “fazole”, “maso”, “hovězí”, “chilli”)
  • doba přípravy (např. “T030”, “T060”, “T120”)
  • náročnost přípravy (např. “E001”, “E003”)

Úprava poznámky

Do každé poznámky s receptem vložím také fotku hotového pokrmu (fotka může být vlastní nebo uložená z webu), která působí v seznamu receptů vizuálně zajímavě a také usnadňuje orientaci.

Seznam receptů v Evernote

Přesunutí do zápisníku

Pro evidenci všech receptů využívám zápisník pojmenovaný Recepty. Důvod, proč jsem se rozhodl oddělit jej od ostatních archivních položek je ten, že recepty velmi rád nabízím ke sdílení lidem, kteří o ně projeví zájem (pokud budete chtít nahlédnout do mé kuchařky, napište si na e-mailovou adresu daniel@lifenotes.cz o odkaz na zápisník). Poměrně logické je, že mám tento zápisník nastavený jako veřejně sdílený.

Hledání

Recepty vyhledávám podle tří kritérií, které v podstatě odpovídají kategoriím štítků – žádané ingredience, čas potřebný k přípravě a obtížnost (ne vždy mám chuť připravovat složité jídlo). Pokud tedy hledám rychlé (do 30 minut) a nenáročné jídlo, které obsahuje fazole a je bezmasé, využiji vyhledávací dotaz:

“notebook:Recepty tag:fazole -tag:maso tag:T030 tag:E001”

Tip

Jste-li skutečně fanoušci dobrého jídla a chcete pro evidenci využívat specializovanou aplikaci spolupracující s Evernote, doporučuji vyzkoušet také aplikaci Evernote Food. Mimo možnosti evidence receptů má i další funkce, které byste mohli ocenit.

Jak eviduji recepty v Evernote
5 (100%) 7 votes

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
Starší příspěvky:
Cestování s Evernote
Jak využívám Evernote pro cestování

Cestuji velmi často a rád. Vlak, autobus, letadlo - to vše jsou pro mě místa, kde se dokáži velmi jednoduše...

Zavřít