Scannable – skenování s novou aplikací od Evernote

Na Evernote Conference 2014 byl oznámen vývoj a brzký příchod nové aplikace s dílny Evernote. Ve chvíli, kdy byla prozrazena informace, že se jedná o aplikaci určenou pro skenování prostřednictvím mobilních zařízení, mlčky jsem se zaradoval a trpělivě čekal na datum vydání. Znáte mě – bezpapírová kancelář je pro mě základ efektivní práce a skenovací aplikace práci s bezpapírovou kanceláří rozhodně zrychlují a zjednodušují. Nebudu dnes srovnávat aplikace, které využívám já (dnes Scanbot, v minulosti Scanner Pro), ale ve stručnosti popíšu, co novinka Scannable vlastně umí a jak moc mě aplikace potěšila.

Skenování ve světe mobilních zařízení

Scannable vyšla na světlo světa, jak jsem již psal, jako aplikace určená primárně pro skenování dokumentů, účtenek a vizitek prostřednictvím fotoaparátu vašeho mobilního zařízení. Právě tento způsob digitalizace informací v papírové podobě je dnes mezi majiteli chytrých telefonů a tabletů velmi populární. Z nutnosti využívat obrovská stolní skenovací zařízení se totiž stala radost skenovat – mobilní, lehké a rychlé chytré telefony totiž zvládnou v mnoha případech to, co od většiny specializovaných HW skenovacích přístrojů dodnes čekat nemůžeme. Nová aplikace Scannable od Evernote, kterou můžete okamžitě stáhnout a nainstalovat zdarma, prozatím funguje pouze na platformě iOS, což také (opět) spustilo negativní ohlasy u příspěvku oznamujícího příchod Scannable na blogu Evernote. Nemusíte být totiž zrovna dvakrát pozorní, abyste zjistili, že Evernote při vývoji aplikací skutečně upřednostňuje Apple produkty s tím, že Android zařízení přichází až v druhé, ve většině případů velmi opožděné, vlně (vzpomeňme si například na skenování vizitek, na které se tak dlouho čekalo). A majitelé zařízení BlackBerry nebo WIndows Phone snad ani nebudu dráždit.

Po spuštění aplikace dostanete na výběr dvě základní možnosti skenování – prostřednictvím fotoaparátu mobilního zařízení nebo scanneru Evernote ScanSnap.

Fotoaparát

To, co naprostá většina z nás od aplikace očekává, je skutečně co možná nejpřesnější, nejkvalitnější a nejrychlejší skenování. Když už si mám totiž instalovat a zkoušet další z řady podobných aplikací a mám-li u Scannable zůstat, musí splnit velmi přísná kritéria, která vznikají díky obrovské konkurenci na poli skenovacích aplikací, které jsou dnes tradiční součástí chytrých telefonů.

Evernote Scannable na iPhone

Rychlost a kvalita Scannable mě velmi příjemně překvapila. Skenování je pohodlné, přesné a výskup skutečně pěkně čitelný. Oceňuji také dva režimy – automatický, kdy aplikace hledá a sama rozpozná přítomnost dokumentu, účtenky nebo vizitky, a pořídí jeho snímek bez nutnosti sahat po tlačítku, případně režim manuální, kdy si moment pořízení snímku určujete sami. Evernote doporučuje pro skenování mít dokument na kontrastním pozadí (bílý papír na tmavém stole apod.). Toto již beru jako standard a jsem na to zvyklý z ostatních aplikací.

Dokument můžete po naskenování uložit do Evernote či fotogalerie, odeslat e-mailem i SMS zprávou, případně exportovat do dalších aplikací.

Evernote Scannable export

Evernote ScanSnap

Každého majitele zařízení Evernote ScanSnap jistě potěšila zpráva, že Scannable podporuje také propojení právě mobilního (prozatím pouze iOS) zařízení a tohoto skvělého scanneru. Vím, že vzhledem k nedostupnosti zařízení v ČR takových moc není. Nicméně plánujeme s LifeNotes velký jednorázový import těchto zařízení do naší země. Pokud se chcete (prozatím nezávazně) také stát vlastníkem Evernote ScanSnap, určitě mi napište na daniel@lifenotes.cz a já vás kontaktuji, jakmile bude akce aktuální.

Evernote Scannable a ScanSnap

Co propojení ScanSnap a Scannable umožňuje? Velmi jednoduché nahrávání dokumentů z scanneru ScanSnap do vašeho iPhone nebo iPad zařízení. Samozřejmostí je podpora přístupu více mobilních zařízení s nainstalovanou aplikací k jednomu scanneru. Skenování většího množství dokumentů je díky této funkci opět o něco jednodušší. Stejně jako u skenování fotoaparátem můžete využít široké možosti uložení nebo odeslání dokumentu.

Konfigurace

Nastavení Scannable zahrnuje několik základních možností – zvolíte si vstupní zápisník, do kterého vám skenované dokumenty budou padat, chcete-li dokumenty automaticky nahrávat do Evernote, aktivujete příslušný příznak. Dále můžete, stejně jako v základní Evernote aplikaci, připojit Scannable ke svému LinkedIn účtu pro práci s kontakty a vizitkami (funkci jsem popsal na blogu LifeNotes).

Hodnocení

Scannable má podle mě velkou budoucnost – již v první verzi je skenování velmi pohodlné, rychlé a přesné. Intuitivní prostředí také nahrává snadnému použití. Dostupnost zdarma je také skvělá.

Za pro mě nepochopitelný krok považuji to, že Evernote neintegroval Scannable design a funkce rovnou do prostředí Evernote a přichází jako samostatná aplikace. Z funkčního hlediska totiž nepřináší až na podporu ScanSnap nic přelomového, kdežto z pohledu drobných vylepšení již existujících funkcí došlo k mírnému posunu – například díky automatickému režimu při skenování dokumentů. Škoda také toho, že Evernote ani neoznámil datum vydání (a to, zda se vůbec připravuje) aplikace pro další OS.

Celkově však hodnotím aplikaci jako velmi povedenou a věřím, že se stane jedničkou mezi skenovacími aplikacemi na mnoha iOS zařízeních. Co vy, uživatelé iOS? Už Scannable používáte? A jak jste spokojeni?

Scannable – skenování s novou aplikací od Evernote
5 (100%) 4 votes

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
 • Pavel Vokoun

  Scannable, ačkoliv je hezké designově, mě nepřesvědčilo. Netuším, kterou z jeho funkcí, jež já potřebuji, nemá už samotný evernote v sobě
  Např. u Scannable chybí, přidávání scanu do stávající poznámky. Taky scan do PDF formátu, což v případě dokumentů, které někdy potřebuji poslat emailem někomu, vypadá profesionálněji, než JPG.

  • Pavel Vokoun

   Beru zpět poznámku o PDF. Aplikace umí export scanu do Evernote ve formátu PDF

   • Pavle, souhlasím s tím, že integrace do Evernote by pro mě měla větší smysl. Věřme, že Scannable bude brzy součástí standardního řešení. Kdo ví, jaký je důvod implementace jako samostatné aplikace.

 • Rostislav

  Můžete napsat návod jak převést naskenovaný dokument v Scannable do pdf a odeslat emailem? Děkuji.

  • Mělo by to jít přes standardní export po naskenování. Co konkrétně Vám nefunguje?

 • Martin Simek

  Osobně jsem rád, že Scannable je samostatná appka. Čím méně kliknutí na možnost oskenovat dokument tím lépe a tedy se to podařilo (pouze na 1 krok). Používám automatiku a jsem plně spokojený. I když Evernote to v sobě již má zabudované nemá to tak pohotově k ruce (spustit Evernote-spustit fotoaparát-vybrat volbu dokument, vizitka-stisknout spoušť – takže 4 kroky).

  • Souhlas, Martine. Pro OSX rozhodně doporučím používat widget (iOS8). Je to rychlejší a pohodlnější.

 • Josh

  Dobrý den,

  dlouhá léta jsem používal Dropbox a klasické poznámky na Macu a iPhonu, nicméně došlo ke koupi Androidu a začal jsem více testovat jiné aplikace jako je i Evernote. Zatím mám free verzi a jsem zatím nerozhodnut zda jít do placené verze. V samostané aplikaci EV se mi nelibí, že nejde nastavit scan dokumentů přímo do PDF. Oproti tomu aplikace od Googlu Drive nabízí widget, díky kterému stačí stisknout jedno tlačítko na mobilu a začnete hnedky skenovat do pdf formatu do zvolené složky, výhoda je i v tom, že nejste omezeni měsíčním limitem dat.
  Hledám nějakou výhodu v čem je EV lepší na ukládání scanu než do Googlu drive, je to jen možnost vyhledávání uvnitř pdf?
  Scannable vyzkouším, děkuji za tip.

  • Věřím, že na Android přijde Scannable také, i když termín odhadnout určitě nedokáži. Počítal bych cca rok, než dorazí i na tento OS.

   Vyhledávání funguje výborně nad PDF i obrázky, já volím raději obrázky pro jednostránkové dokumenty (standardní formát, do kteréhu ukládá Evernote) a PDF pro vícestránkové. Možná to v budoucnu více zobecním a publikuji na LifeNotes, ale obecně mi sedí skenování účtenek a faktur do obrázku a dokumenty, návody, smlouvy do PDF.

   ScanBot je fajn, mám placenou verzi od doby, kdy byla zveřejněna. OCR ve ScanBot nevyužívám, ale pokud se nepletu (a teď u ní nejsem), tak má tato verze také automatický upload do cloud služeb. Což je velmi pohodlné.

 • Pingback: Cesta k Evernote | LifeNotes()

 • Pingback: Skenujte whiteboardy se Scannable - LifeNotes()

Starší příspěvky:
Recept v Evernote
Jak eviduji recepty v Evernote

Velmi rád si sám připravuji jídlo, které přes den konzumuji. Jsem rozhodně zastánce rychlých a výživných chodů, které mi dodají...

Zavřít