Evernote poznámka do PDF souboru

Poslední rok pracuji nejčastěji s Evernote na OS Windows 8.1. Aplikace je základnou pro veškeré informace, které mohu potřebovat ke své práci. Stejně tak ale zastává funkci jednoduchého textového editoru, ve kterém připravuji naprostou většinu podkladů pro projekty – analýzy, nabídky, projektovou dokumentaci atd. Důvod asi znáte – jsem díky tomu schopný pracovat skutečně kdykoliv a odkudkoliv v jediném nástroji a navíc veškeré informace skutečně rychle dohledám, ať už s využitím vyhledávacího pole nebo prostřednictvím funkce Context.

Ve chvíli, kdy zpracovávám nabídku nebo jiný dokument pro klienta, exportuji jej běžně do PDF. Uživatelé Evernote pro Windows však vědí, že tento export není mezi standardními funkcemi a pro jeho zprovoznění je potřeba udělat několik drobných kroků. Možností je jistě několik, já si však oblíbil tisk do PDF přímo z aplikace Evernote prostřednictvím přívětivého nástroje.

První krok – instalace „PDF tiskárny“

K tomu, abyste využili můj způsob rychlého a jednoduchého exportu do PDF v Evernote pro Windows, je mimo samotný Evernote potřeba nástroj, který umožňuje PDF tisk. Já si kdysi vybral PDFCreator – funkční a dobře konfigurovatelnou aplikaci dostupnou zdarma. Volba je však na vás. Vyberte si tu, která vám sedne nejvíce. Samotná instalace aplikace je uživatelsky nenáročná a jistě ji hravě zvládnete.

Druhý krok – konfigurace PDFCreator

Jakmile máte nainstalovanou aplikaci, v tomto případě PDFCreator, doporučuji přejít ke konfiguraci. Po spuštění aplikace se vám zobrazí okno, ve kterém zvolte Nastavení profilu, a nechte se přenést do uživatelské konfigurace.

PDFCreator - Úvodní okno

V nastavení PDFCreator doporučuji upravit tyto možnosti:

  • V záložce Ulož zatrhnout Přeskoč tiskový dialog (přeskočit přímo k dialogu uložení)
  • V záložce Ulož dle libosti změnit Vzorové jméno souboru, což je informace, která se vám bude předvyplňovat do názvu souboru (já mám nastaveno <DateTime:yyyyMMddHHmmss> <Title>, což mi zajistí unikátní název souboru kdykoliv dojde k jeho vytváření)
  • V záložce Ulož zatrhnout Nastavit standardní výstupní složku a vybrat, kam chcete PDF soubory běžně ukládat (já mám nastavenou Plochu)
  • V záložce Akce zrušit zatržení Otevři dokument (v opačném případě se vám ihned po exportu/tisku soubor vždy otevře – mě osobně to poměrně zdržuje, ale je to na vás)

PDFCreator - Nastavení

Další nastavení je ve vašich rukou. Přímo v PDFCreator máte samozřejmě možnost různě modifikovat výstupní formát/kvalitu PDF, případně konfigurovat další atributy.

Třetí krok – konfigurace Evernote

Přichází na řadu poslední nastavení – samotný Evernote. Zde nad libovolnou poznámkou stiskněte klávesovou zkratku CTRL+P, která vám otevře režim tisku. Zvolte novou tiskárnu PDFCreator a klikněte na Options. Zobrazí se okno, kde máte možnost si nastavit, co vše se ve výsledném PDF souboru zobrazí. Osobně mám zatrhnutou pouze možnost Note title, která mi do výsledného dokumentu vloží název poznámky. Zbytek informací pro své PDF soubory nepotřebuji.

Evernote - nastavení tisku

Připraveno k použití

Veškeré potřebné nastavení je hotovo. Nyní nezbývá, než se pustit do praktického nasazení a využívání. Jak co nejpohodlněji vyexportovat poznámku z Evernote do PDF? Díky předchozí konfiguraci postačí tento postup:

  1. Označit poznámku v Evernote, kterou chcete exportovat do PDF
  2. Stisknout CTRL+P (klávesová zkratka pro Tisk)
  3. Jakmile se zobrazí tiskový dialog, stisknout ENTER
  4. Finálním krokem je poté ještě jeden ENTER ve chvíli, kdy se zobrazí výběr umístění (pokud jste nastavili PDFCreator podle mého tipu, vyplní se vám unikátní název souboru a PDF se uloží na Plochu OS Windows)

Evernote - uložení

Celý postup mi velmi dobře funguje a výsledek je přesně podle očekávání – PDF soubor, který vytvoříte jako posloupnost klávesové zkratky + 2x stiskem klávesy ENTER, a se kterým poté můžete dál pracovat dle vlastního uvážení.

Líbí se vám tento postup? Určitě mi, prosím, dejte vědět prostřednictvím hvězdiček pod článkem. Máte podobný nebo snad i lepší tip? Určitě dejte vědět do komentářů.


Pozvánka na setkání LifeNotes Connect

14. března 2015 se koná setkání uživatelů Evernote LifeNotes Connect. Kromě mé prezentace na téma Nastavení strategie v Evernote budete mít možnost potkat se s dalšími nadšenci a inspirovat se skvělými tipy a postupy. Pokud vás Evernote a jeho využití v praxi zajímá, rozhodně přijďte!

Evernote poznámka do PDF souboru
4.75 (95%) 4 votes

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
Starší příspěvky:
Archiv projektů v Evernote
Archivace projektů v Evernote

Dnes pro vás mám jeden rychlý a účinný tip pro práci s projekty v Evernote. Konkrétně jde o jejich archivace....

Zavřít