Vyhledávací finty v Evernote

10.2.2014
Hana Kyselá

Používáte Evernote pro archivaci zajímavých článků, receptů nebo úplně všeho, co je pro vás důležité? Určitě si libujete, jak Evernote narozdíl od vás nezapomíná. Jenže aby mohla být tato spolupráce opravdu užitečná, je třeba nejen Evernote krmit informacemi, ale také je umět získat zpátky. Vyhledávací políčko s lupou ve znaku najdete hned, ale co do něj psát, aby nalezený výsledek dával smysl?

V Evernote existuje velice pěkná možnost vyhledávání poznámek podle nejrůznějších parametrů. Pro úvodní seznámení paradoxně poskytuje webová verze větší nápovědu než desktopová pro Windows.

Vyhledávání u Evernote pro OS Windows

Evernote hledání ve Windows

Vyhledávání u Evernote ve webovém rozhraní

Vyhledávání u Evernote ve webovém rozhraní

Webová verze nabídne představu, podle jakých kritérií se dá vyhledávat, ale pravé potěšení pro milovníky příkazové řádky a osobních nastavení nabídnou až ručně zadávaná kritéria.

Podle jakých kritérií umí Evernote vyhledávat poznámky?

Obecná logika

Praha najde všechny poznámky, ve kterých je slovo Praha
Pra* najde všechny poznámky, ve kterých je slovo Praha, Prague, ale taky Praotec, ….
any: Praha Prague najde poznámky, ve kterých je buď Praha nebo Prague (nebo oboje)
-Praha najde všechny poznámky, ve kterých Praha není

Podle názvu, štítku nebo sešitu

intitle:Praha najde poznámky, ve kterých je slovo Praha v názvu poznámky
tag:Praha najde všechny poznámky, které mají štítek Praha
notebook:Praha najde všechny poznámky, které jsou v sešitu Praha

Vyhledávací kritéria se samozřejmě dají kombinovat, např.
tag:Travel -tag:Bus Praha

Podle data vzniku nebo poslední úpravy

Vím-li přesně, že jsem poznámku vytvořila 31.12.2013 (že by novoroční předsevzetí?), můžu ji vyhledat podle data ve formátu RRRRMMDD created:20131231. Pravděpodobněji ale budu hledat poznámku, u které takto přesnou informaci nevím. Pak je tu možnost vyhledat např. updated:week-3 a Evernote najde všechny poznámky mladší 3 týdnů, -updated:day-2 odfiltruje poznámky, které jsou mladší než 2 dny (protože to vím, že jsem nic kloudného neupravila).
Pro více informací nejen o vyhledávání podle data doporučuji vývojářšké stránky, kde se mimo jiné dozvíte, že created:20070704T150000Z najde poznámky vytvořené v 15:00 nebo později dne 4. července 2007 greenwichského času.

Podle zeměpisných údajů (šířky, délky a výšky)

latitude:66 najde poznámky založené za polárními kruhy.
Nejvíc vyprodukuji v Praze, další poznámky vznikají v Beskydech. Abych je jednodušeji našla, stačí zadat longitude:18 -longitude:19 (může být doplněno i upřesněním latitude), což vyhledá jen poznámky mezi 18. a 19. poledníkem.
Toto vyhledávání samozřejmě funguje jen u poznámek, u kterých jsou souřadnice zadané. Pro vyhledávání podle nadmořské výšky doporučím nejdříve ověřit, u kolika poznámek je tato informace vůbec k dispozici altitude:* ale i tak se jedná spíše o hypotetické kritérium vyhledávání.

Podle vložených médií

resource:image/jpeg najde všechny poznámky, které obsahují obrázek ve formátu jpeg, resource:audio/* najde všechny poznámky se zvukovým záznamem.

Podle zdroje

source:mobile.* najde všechny poznámky vytvořené na mobilním zařízení, source:mobile.android je z aplikace běžící na Androidu, source:web.clip poznámky vložené přes web clipper, …

Podle úkolů

todo:* najde všechny poznámky, ve kterých je nějaké zaškrtávací políčko, todo:true najde poznámky, ve kterých je políčko zaškrtnuté, todo:false najde poznámky s nezaškrtnutým políčkem.

Podle šifrování

encryption: najde poznámky, ve kterých bylo něco zašifrováno

Podle upozornění

reminderTime:day+7 najde poznámky, u kterých je nastaveno upozornění v následujících 7 dnech, reminderDoneTime:day-7 najde poznámky, které měly upoznění a byly označeny za udělané v posleních 7 dnech.

Pozn.: Stejně jako altitude:* najde všechny poznámky, které mají informaci o nadmořské výšce, tak tag:* najde všechny poznámky, které mají alespoň 1 štítek, a -tag:* najde poznámky, které žádný štítek nemají (a třeba by si ho zasloužily).

Praxe

A k čemu tohle všechno je? Mám opravdu tolik poznámek, aby se mi vyplatilo takto podrobně vyhledávat pár vyvolených? Určitě ne. První usnadnění práce je v tom, že si Evernote pamatuje, co člověk naposledy hledal. Po klepnutí do vyhledávacího políčka se zobrazí tato hledání (u mě „Recent searches“).

Poslední vyhledávání v Evernote

Dále je možnost si buď komplikované, nebo často používané hledání uložit. Pak se objeví pod „Saved searches“. A třešinkou na dortu je pak možnost si uložené vyhledávací parametry přidat do zkratek – jde to jednoduše přetažením myší do políčka Shortcuts (mám je v levém panelu hned nahoře po ruce). I už vytvořené zkratky k vyhledávání lze upravovat (kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat možnost Create saved search nebo Properties).

Zkratky v Evernote

Pro ilustraci: chystám se na výlet do Londýna. Veškeré informace související s budoucími osobními cestami mám v sešitě 02_Personal. (Služební cesty si ukládám do sešitu s pracovními záležitostmi a již proběhlé do Archivu). Pod štítkem „travel“ mám poznámky vztahující se k cestám. London jako klíčové slovo je taktéž logické. Příliš nefandím velkému množství štítků, a tak pro každou destinaci nemám zvláštní štítek. Ovšem mám štítek „list“, který přiřazuju k poznámkám, ve kterých je seznam věcí, které chci udělat (místa, kam se chci podívat, knihy, které chci přečíst, …) Slova začínající Lon… se objevuje i na některých mých seznamech, a tak vyhledávání upřesním ještě o podmínku, že mě nezajímají ty poznámky, které mají štítek „list“. Vzhledem k různým zdrojům informací hledám Lond* místo London, což pokryje slova London, Londýn i Londyn.

Moje zkratky

Zkratky mají oproti sešitům i štítkům výhodu – neřadí se automaticky podle abecedy, ale dají se seřadit ručně. Takže v současné době mám ve zkratkách uloženo:

 • seznam pracovních poznámek, ve kterých ještě nejsou všechny body odškrtnuté,
 • posledních 5 denních pracovních plánů.

Následují seřazeny podle toho, jak přijdou:

 • poznámky související s cestami
 • poznámky souvisejícími s blízkými, kteří budou v blízké době slavit narozeniny (a já jim plánuji dát nějaký dárek, ke kterému se váží poznámky).

V neposlední řadě se do zkratek dají kromě vyhledávacíh parametrů uložit i konkrétní poznámky, štítky nebo sešity.

Závěr

A teď už je jen na vás, jestli si vytvoříte víceparametrové vyhledávání, která budete mít ve zkratkách (poslední rada – any: created:day updated:day pro večerní zhodnocení příspěvků, které vznikly ten den), nebo budete příště moudřejší a pro hledání konkrétních poznámek budete umět použít něco víc než jen klíčové slovo.

A pokud používáte Evernote na Macu, máte při vyhledávání ještě další možnost – tzv. popisné vyhledávání, o kterém jsme psali minulý týden.

Vyhledávací finty v Evernote
4.5 (90%) 2 votes

The following two tabs change content below.

Hana Kyselá

Fascinují mě nové technologie i techniky, ale jsem ráda, když za mnou zůstane skutečná práce. Fandím myšlence svobodných firem; moje kancelář v nadnárodní korporaci nemá okna. Duší v Beskydech, tělem v Praze.

Latest posts by Hana Kyselá (see all)

 • Pavel Vokoun

  Díky za článek! Hodně rozsáhlé a v češtině jsem na toto téma takto zpracováno nenašel.

  • Lifenotes_cz

   Jsme rádi, Pavle, že se článek líbí!

 • Petr Urbanec

  Já přidám klíčové slovo: „sharedate:*“ pro vyhledání všech poznámek, které jsem někomu nasdílel a nebo mi byly nasdíleny.

 • Pingback: Jak filtrovat připomínky ve Windows - LifeNotes()

 • Karel Sklenička

  Zdravím, předem díky autorovi a všem za jakékoliv podobné informace, které jsou myslím velmi „přínosné“. Ale narazil jsme při vyhledávání na pravidlo, které nevím jak napsat. prosím nevíte jak odfiltrovat variantu, že byly poznámky vytvořeny třeba před týdnem (to je ok), ale zároveň ještě nebyly aktualizované? Nevím co tam napsat pro tuto variantu za hodnotu. Díky moc

  • Díky moc, i s odstupem času považuji článek stále za velmi aktuální a kvalitní. A k Vašemu dotazu – máte na mysli situaci, že chcete vyhledat poznámku, která vznikla např. během předchozího týdne a do dnešního dne se její obsah nezměnil (má položku “created” stejnou jako “updated”)?

   • Karel Sklenička

    To ano ale nevím jak definovat potřebuji vypsat poznámky které vznikly 30 zpět (to vám jak zapsat) a ještě nebyly aktualizované (nevím co napsat za updated)

    • Chápu. Nenapadá mě bohužel žádné řešení. Pro jaké účely to potřebujete? Třeba najdeme jiný postup.

     • Karel Sklenička

      No možná jsem měl špatnou myšlenku, mám zásadní problém, že mi v práci hackeři napadli server, kde jsme měl i evidenci skladu. Mám cca 2 měsíce starou zálohu, tak budu muset zpětně dodělávat a potřeboval jsem v evernote dohledat kterých poznámek se to týká. Později mi došlo, že je to nesmysl neb updated bez ničeho má (pokud chápu správně poznámka, která byla založena a dál se s ní nic nedělo. Takže pokud já jsem si odškrtl že mám hotovo, tak updated už byl nějaký datum. Nicméně mne napadla kombinace – spíše dotaz co udělá -updated:* ….:o). Díky za trpělivost

     • Updated by mělo být i u nových a ještě needitovaných poznámek (stejné, jako u created). Možná je v některé z verzí nějaká odchylka, teď u sebe mám jen iOS zařízení, takže to neprověřím. Ten dotaz by tedy neměl najít nic, výsledek by měl být prázdný. Co to našlo Vám?

     • Karel Sklenička

      právě že ne. Ja jak jsem potřeboval zpětně najít na čem jsme v minulosti dělal na myslel jsme aby mi z vyberu nevypadly ty kde je update prázdné. ALe logicky nemohou protože zadám – naplanuji a pak se k tomu vracim, takže kdybych pak na ní něco následně udělal-ukončil tak nebude prázdná. Omlouvám se za přihlouplý dotaz. :o) https://uploads.disquscdn.com/images/e274d12d93c4bd71b9cbea40764979ee0bfefaba0b67d13d5c6d8dba8b213424.jpg

   • Karel Sklenička

    no ja uz asi nepotřebuji..ale evernote prave dela to ze když založím tam mam o ni ceated s datem ale u updated neni vubec nic

 • Marta Dubská

  Dobrý den všichni. Prosím o radu. Svojí neznalostí a nepozorností se mi podařilo nějak to, že mi Evernote vystřihl psaní zavináče pomocí alt+v . Prosím o radu jak to dostat zpět. Nepomáhá ani nové zkopírování zavináče – Evernote hlásí vystřiženo @ 662B (píši teď zavináč pomocí numerické klávesnice což nejsem zvyklá. Moc děkuji předem za veškeré rady. Marta Dubská

  • Pěkný večer, je to standardní chování nové instalace Evernote v prostředění Windows. Stačí kliknou na Nástroje > Možnosti > Klávesové zkratky a zde v poli „Vložit ze schránky“ nastavit jinou kombinaci kláves, případně tuto možnost křížkem smazat. Určitě to zabere.

   • Marta Dubská

    Děkuji mockrát za rychle poskytnutou radu, mám vyřešeno. Přeji pěkné dny. Marta Dubská

Starší příspěvky:
Evernote popisné vyhledávání
Novinka v Evernote – popisné vyhledávání

Představte si, že procházíte svou knihovnou a hledáte knihu. Víte-li, kde se nachází, jednoduše se koncentrujete na ono místo a...

Zavřít