Jak využívám Evernote pro cestování

Cestuji velmi často a rád. Vlak, autobus, letadlo – to vše jsou pro mě místa, kde se dokáži velmi jednoduše přenést do stavu soustředění. Ostatně i následující odstavce vznikají za jízdy vlakem ČD z Ostravy do Prahy. A protože se mi v jednu chvíli snadno sejde něco mezi 15-20 cestovními doklady, jsem rád, že jsem pro ně již před více než rokem začal využívat Evernote, který mi práci s nimi značně zjednodušuje. Původně komplikovaný systém evidence a dohledávání jsem časem vyměnil za jednodušší, který mi dnes stoprocentně funguje.

Historie

Když jsem se kdysi dávno dozvěděl o existenci služeb TripIt a KAYAK, byl jsem z nich nadšený. KAYAK jsem poměrně dlouho využíval primárně pro evidenci jízdních dokladů a ubytování a automatické rozklíčování cestovního itineráře. Postupně mi však začal poměrně nepřesně určovat jednotlivé parametry z jízdenek všech tuzemských dopravců, až jsem jej odsunul do složky ke smazání, k čemuž později také došlo. Nevím, jak je na tom služba dnes, možná již funguje lépe. Nicméně právě tato chyba započala přesun informací o cestách do Evernote.

Popis řešení

V Evernote mám dnes pro účely cestování vytvořen pouze jeden notebook (zápisník) s názvem „.Travelling„, který mi plně dostačuje pro evidenci jakýchkoliv informací tohoto charakteru. V době, kdy jsem s evidencí těchto informací v Evernote začal, jsem měl pro každou cestu speciální zápisník (pojmenování pak bylo např. „20131201 Praha„, tzn. datum cesty a destinace). Šlo však o způsob, který se nakonec ukázal jako značně neefektivní, i když mému strukturovanému oku velmi lahodil. Možná se ptáte, proč tečka na začátku – inu z toho důvodu, že v Evernote si ještě stále nemůžete vytvořit libovolné pořadí zobrazení zápisníků v seznamu a já chci mít tento zápisník „co nejvýše“. Zápisník .Travelling mám umístěn také na třetím místě v shortcuts (zkratkách). Je tak zaručeno, že jeden z nejpoužívanějších zápisníků v Evernote budu mít velmi rychle přístupný odkudkoliv.

Zápisník pro cestování v Evernote

Jízdní doklady dostávám do Evernote primárně z Gmailu (na který mi chodí všechna potvrzení) pomocí doplňku Web Clipper pro Google Chrome, který ve speciálním režimu umí velmi elegantně odeslat do Evernote ve webovém prohlížeči otevřené e-maily i PDF soubory. Okamžitě během ukládání skrz Web Clipper určuji zápisník, do kterého informace půjde, stejně jako název poznámky. Vždy ponechávám původní název s tím, že před něj doplním následující prefixy:

  • Datum ve formátu RRRRMMDD + destinace Z + destinace DO (např. „20141215 Ostrava-Praha“) v případě, že jde o jízdenky nebo letenky
  • Datum ve formátu RRRRMMDD + místo (např. „20141215 Praha“) v případě, že jde o potvrzení ubytování

Web Clipper pro ukládání jízdenek

Kliknutím na Save dojde k uložení do mého cestovního zápisníku. Štítky nepřiřazuji, ale v případě, že byste jízdní doklady nebo potvrzení o ubytování potřebovali v budoucnu zpětně vyhledávat, můžete použít osvědčenou strategii KCKK (kdo, co, kdy, kde) – tzn. označit si jízdenku např. štítky „jízdenka“, „2014“, „prosinec“, „Ostrava“, „Praha“ (viz také článek Jak používám štítky v Evernote). Poté např. vyhledávacím dotazem „tag:jízdenka tag:2014 tag:Praha“ najdete všechny letošní jízdenky z/do Prahy. Já doklady i potvrzení smažu během nedělní revize a v naprosté většině případů mi stačí vyhledání informace podle prefixu (např. „20141215“), které mi zobrazí všechny jízdenky, letenky i ubytování na daný den, v tomto případě 15. prosince 2014.

Shrnutí

Smysl celého tohoto řešení je mít jízdenky, letenky či potvrzení o ubytování pro případ potřeby neustále u sebe (počítač, mobilní telefon, tablet) a vědět, jak se k nim rychle dostat. Adresa hotelu, sedadlo ve vlaku nebo elektronická letenka v případě ztráty papírové jsou v digitální podobě vždy po ruce a snadno vyhledatelné.

Využíváte Evernote při evidenci cestovních informací jinak? Určitě napište své náměty.

Jak využívám Evernote pro cestování
5 (100%) 3 votes

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
Starší příspěvky:
Salesforce a Evernote
Propojení Evernote a CRM Salesforce

Integrace Evernote se CRM systémy je již dlouhou dobu velmi diskutovaným tématem mezi fanoušky našeho oblíbeného elektronického archivu. Část CRM...

Zavřít