Alternote – minimalistický Evernote editor

Již několik let využívám Evernote pro svou práci a uživatelů, kteří postupně přešli s řešením pro evidenci dokumentů a informací k této skvělé službě, není málo. Díky práci na LifeNotes mohu odhalovat a prezentovat silné vlastnosti Evernote, které se naplno projeví při spolupráci více lidí. Ne každý se však chce tímto směrem ubírat. Naprosto rozumím rozčarování těch, kteří se záměrem „pouhé“ evidence jednoduchých poznámek a vytváření obsahu Evernote nainstalují a při pohledu na obří a funkcemi nabitou aplikaci vnímají jeho prostředí jako přeplácané a až moc složité pro ovládání. Ano, my, kdo jsme s Evernote od jeho počátků, toto často řešit nemusíme. A pro ostatní je zde možnost využít poměrně čerstvou aplikaci pro OSX Alternote – minimalistické řešení, které je propojeno s vašim Evernote systémem.

Alternote - Evernote editor

Minimalismus na první pohled

Evernote je jedinou službou, kterou aplikace podporuje. Často padají dotazy, zda bude portfolio rozšířeno o další služby. Na tuto otázku však autoři odpovídají záporně s tím, že Alternote je klient určený výhradně pro práci s informacemi, které shromažďujete v Evernote. Aktuálně máte možnost nainstalovat si aplikaci do svého OSX zařízení, ještě v letošním roce by však měla přijít také aplikace určená pro iOS.

Dlouho jsem přemýšlel, k čemu bych prostředí Alternote přirovnal. Nakonec jsem sáhl právě k Evernote, konkrétně k jeho webové verzi. Ano, Alternote je krásná, čistá a přehledná aplikace s minimem ikon a tlačítek. Nenajdete zde pestrobarevné kombinace probouzející pozitivní nálady. A svým vzhledem se velmi podobá právě novému (stále ještě v Beta verzi) prostředí webové aplikace Evernote, jen zelenou barvu tady nikde nenajdete.

Po vzoru Evernote je hlavní okno rozděleno do tří částí – ovládací panel, seznam poznámek a samotný obsah konkrétní vybrané poznámky s možností editace textu.

Alternote - rozložení okna

Ovládací panel v levé části slouží pro práci se kupkami (stacks), zápisníky (notebooks), štítky (tags) a poznámkami (notes), kde samozřejmě nesmí chybět také možnost rychle se odkazovat na nejčastěji využívané poznámky – v Alternote jsou označeny hvězdičkou a všechny vámi takto označené poznámky najdete v sekci Starred. Upozorňuji na to, že se nejedná o funkci, která by byla jakkoliv synchronizována se zkratkami (Shortcuts), které si vytváříte v oficiálních Evernote aplikacích. Alternote s původními zkratkami nijak nepracuje, neboť autoři Evernote ostatním vývojářům tuto možnost nezpřístupňují. Mělo by se to změnit na podzim roku 2015 a vývojáři slibují okamžitou podporu a synchronizaci.

V prostřední části Alternote najdete seznam poznámek. Vzhled seznamu můžete přepínat a volit si mezi plným (full) a kompaktním (compact) režimem. Kromě názvu poznámky se v tomto seznamu zobrazuje také datum vytvoření, část obsahu a uvidíte zde i případný příznak poznámky označené jako oblíbené.

Skvělý editor poznámek

Ne, nezapomněl jsem na poslední část uživatelského prostředí. Editace poznámek si však zaslouží speciální kapitolu. Alternote totiž přichází s něčím, co mi již delší dobu v Evernote chybí a stále jsem nucený to nahrazovat alternativními doplňky a nástroji, jakými je například Marxico. Ano, řeč je o vytváření obsahu s využitím Markdown – funkci, která je v aplikaci nativně obsažena, ačkoliv ještě nedisponuje kompletní sestavou značek, což by mělo být napraveno v jedné z dalších verzí. Alternote bohužel nenabízí pohodlné přepínání mezi zdrojovými daty a náhledem, věřím však, že autoři na této funkci brzy zapracují a zakomponují tuto možnost velmi rychle mezi základní ovládací prvky.

V pravé horní části poznámky máte k dispozici čtyři ikony. První z nich využijete, pokud si chcete poznámku zaevidovat jako oblíbenou a kdykoliv se k ní během několika vteřin vrátit skrze položku v ovládacím panelu Starred. Vedle hvězdičky najdete poměrně snadno rozpoznatelnou ikonu pro sdílení poznámky, jejíž funkcí je vytvoření odkazu na poznámku a uložení do schránky pro pozdější využití. Následuje ikona „A“, která má na starost jednoduché formátování textu (na výběr je nastavení velikosti písma a fontu – výčet není nikterak obrovský, což ale vítám) a přepínání mezi nočním a denním režimem, což mi přijde jako naprosto skvělá a pro v noci píšící uživatele užitečná funkce. Poslední ikonou v nabídce je zapnutí „nerušivého“ módu – dělá opět to, co od něj očekáváte. Po jeho aktivaci dojde ke skrytí částí aplikace, které nejsou zcela nezbytné pro psaní, a umožní vám ještě lépe se koncentrovat na samotné psaní.

Alternote - denní a noční režim

Ve spodní části editoru si můžete prohlédnout informaci o počtu napsaných slov a přiřazených štítcích s možností vložit další dle libosti. Co se týče štítků, je potřeba zmínit ještě jednu zajímavost – v Alternote můžete jednotlivým štítkům přiřadit také barvu, což místy zpřehledňuje celý váš systém.

Ovládání

Pokud jste ve světě klávesových zkratek jako doma, rozhodně budete z ovládání Alternote nadšení. Celá aplikace se dá v podstatě ovládat z klávesnice (samozřejmě to není jediná cesta ani povinnost, ale značně to zefektivní práci). Alternote vás nezavalí hromadou funkcí a nástrojů a na jednoduchost a přímočarost si velmi rychle zvyknete.

Alternote - editor písma

Osobně určitě doporučuji, podobně jako tomu je u nativní Evernote aplikace, naučit se základní klávesové zkratky pro editaci textu a nastavení zobrazení a ty využívat. Efektivita při psaní pak půjde rychle nahoru a vy se nebudete soustředit na klikání, ale na skutečnou práci.

Samotná práce s editorem je velmi svižná a rozdíl oproti základní aplikaci Evernote pocítíte již během prvních minut. Je skutečně patrné, že se autoři soustředili na odlehčení celého prostředí a kladli důraz na plynulost a komfort používání.

Vše se zdá dokonalé

Pro ty, kdo hledají co nejjednodušší nástroj pro zapisování poznámek a textů s napojením na Evernote databázi je Alternote téměř jednoznačnou volbou. Pro mnoho z nás, kdo z Evernote budují elektronický archiv s přesahem do business využití, však bude, hádám, nedostačující. Alternote neplánuje podporu některých funkcí, jakými jsou prezentační mód, připomínky a třeba sdílení přes Work Chat, na které jsme s původní aplikace zvyklí. Stejně tak prozatím nemáme možnost pracovat s poznámkami v Business verzi, ačkoliv je toto rozšíření plánováno na léto 2015.

Alternote - přehled funkcí

Aplikace pro mě zůstává vynikajícím editorem pro psaní poznámek, článků, knihy a dalších, který spolupracuje s Evernote. Pokud bych denně pracoval na textech, asi bych jej vytížil na maximum. Jedničkou na poli archivačních nástrojů však pro mě nadále zůstává nativní aplikace Evernote, kterou pravděpodobně jen tak něco nepřekoná. Nevylučuji však, že pro další psaní článku využiji místo Marxico právě Alternote. Velmi se těším na další unikátní funkce, které autoři slibují. Pokud dostojí svým slibům a budou nástroj pravidelně rozšiřovat, může být Alternote aplikací, která na mnoha uživatelských zařízeních nahradí právě původní Evernote prostředí.

Alternote – minimalistický Evernote editor
5 (100%) 1 vote

The following two tabs change content below.
Lektor, trenér a konzultant pro sebeorganizaci, cestovatel, sportovec a milovník lidí, kávy a přírody. Je zakladatelem portálu LifeNotes, který sdružuje uživatele Evernote v ČR a SR. Jako podnikatel na volné noze realizuje semináře k metodě sebeorganizace GTD a myšlenkových map. Během tréninků klade důraz na změny, které účastníci realizují, a nikoliv na pouhé předání informací. Jeho semináři prošlo již více než 1000 účastníků - ředitelé, manažeři, obchodníci, konzultanti, asistentky i podnikatelé. Pochází z Ostravy, ale pohybuje se během týdne po celé ČR i v zahraničí. Pokud nevede či nepřipravuje vzdělávací a rozvojové akce, píše články či knihy nebo se toulá po světě.
Starší příspěvky:
Automatický import do Everote OS X
Automatický import zo zložky v OS X do Evernote

V posledním článku jsme vám přinesli tři tipy na to, jak dostat do Evernote poznámky (polo)automaticky. Velmi brzy se ozvalo několik...

Zavřít