3 důvody, proč jsem pro své GTD zvolil Evernote

28.11.2013

GTD neboli Getting Things Done – metoda osobní produktivity – tak trochu kult dnešní doby. Pro některé „konečně to pravé“, pro jiné jen další marketingový tah. Znám jak ortodoxní evangelisty této metody, tak i lidi, kteří se s ní nikdy nenaučili žít.

App Store, stejně tak jako internet i další obchody jsou plné aplikací, které jsou „těmi pravými pomocníky“. Podle mého je to právě oblast osobní produktivity, kde více jak dvakrát platí, že systém by měl být  postaven na individualitě svého uživatele. A nejspíš tento důvod byl tím hlavním, proč jsem si svého času jako hlavní systém zvolil Evernote! Vítejte v prvním díle mého miniseriálu, který jsem si speciálně pro LifeNotes připravil.

Jak to ten David vlastně myslel?

Jen velmi nerad bych se na tomto místě pouštěl do polemik, co bylo dříve – zda metoda nebo systém. Toto přenecháme klidně jiným serverům. Co chci ale říci je, že dle mého chtěl David Allen dát světu inspiraci, nástroj či chcete-li dobrou radu. Jak i on sám někde řekl – nikdy nebylo cílem vzít metodu jako dogma. Každý nechť k metodě přistoupí dle vlastních představ a potřeb. Nicméně těch aplikací, které umožňují individualizaci systému a jeho prostředí, je spíše menšina.

Evernote je sice fajn, ale nevhodný!

Ano, tento názor zazněl mj. i na letošní dubnové GTD konferenci. Nezbývá mi, než souhlasit! Evernote skutečně není vhodný pro někoho, kdo hledá přímé striktní řešení. Není vhodný pro někoho, kdo se nechce zabývat strukturou osobního plánovacího systému, ale chce „hotové řešení“.

Chcete-li si ovšem svůj systém nastavit sami, mít all-in-one, pak může být Evernote cestou pro vás.

Proč jsem tedy Evernote dal přednost já?

Vyzkoušel jsem řadu aplikací. Jako uživateli Apple platformy se mi nabízela a stále nabízí celá řada aplikací – od těch free a jednoduchých (Wunderlist) až po ty skutečně velmi propracované a také ne nejlevnější (Omnifocus).

Na každém jsem hledal mouchy a nalezl je. Jendo bylo příliš jednoduché (hrozilo zahlcení). Jiné zase složité. U dalšího jsem nakonec vůbec nepochopil úmysly jeho tvůrců. V každém případě byla jistě chyba na mé straně, neboť jsem hledal něco, co prostě neexistuje.

1) Chtěl jsem skutečné All-in-one

Ano, protože mi nedává smysl mít poznámky v Evernote, úkoly v Omnifocusu a když budu mít úkol „přečíst zápis z porady“, tak budu muset v tom lepším případě kopírovat odkaz do poznámky daného úkolu a mít na tuto jednoduchou „akci“ v provozu dva programy.

Stejný příběh v Evernote: napíšu záznam z porady a přiřadím mu tag „@přečíst“ a je po starostech.

2) Chtěl jsem mít možnost zařazovat úkoly pod vícero kontextů

Některé aplikace umí, nicméně práce s nimi není úplně ideální (např. Things).

V Evernote mohu nastavit kontextů dle potřeby.

3) Chtěl jsem některé projekty sdílet s ostatními

Možnosti sdílení jsou ve většině aplikací nemožné. Proč taky, jedná se přece o osobní systém. To pak ale znamená, že pokud chci používat GTD, zároveň sdílet data s kolegy, měl bych zabrousit do vod, jako je Basecamp, apod. To jsme ale již na projektové úrovni, nikoliv v oblasti osobního managementu.

Zmíněný zápis z porady však díky Evernote může být součástí mého osobního GTD pod kontextem @přečíst a zároveň ve sdíleném notebooku do týmu, který jej může sledovat (a koneckonců mít tentýž kontext ve svém vlastním GTD).

Toto jsou 3 základní důvody, proč jsem si zvolil Evernote jako vlastní GTD systém.

Závěrem jen drobné vysvětlení. Vážně není mým cílem vzbudit polemiku na téma „která aplikace umí co“. Jak uvidíte v dalších článcích, Evernote není klasický úkolovník a možných přístupů a kombinací, jak jej využít, je celá řada.

A právě proto za některými klasickými TO-DO aplikacemi značně pokulhává. Na druhou stranu – pokud si člověk nastaví celý systém podle sebe, získá jednoduchou a velmi intuitivní platformu, ve které může pracovat naplno bez nutnosti otevírání dalších aplikací.

3 důvody, proč jsem pro své GTD zvolil Evernote
5 (100%) 1 vote

The following two tabs change content below.

Jan Straka

Lektor, finanční kouč
Vizionář s duší malého kluka. V profesním životě jsem propadl dvěma oblastem – financím a osobní produktivitě. Z vlastní zkušenosti vím, že každý má v životě šanci dosáhnout cílů, pokud ví, jaké to jsou. Jako finanční kouč se však každý den setkávám spíše s opačným pohledem na svět. Při lekcích mezi studenty na školách cítím vlnu inspirace, která není ale mnohdy dostatečně podchycena. A to chci změnit. Na cestě za splněním cílů klienty doprovázím, jsem jim partnerem a inspirací. Jak při našich seminářích, tak i ve firemním vzdělávání a individuální práci. Mým hlavním tématem je propojení papíru a elektroniky v běžném životě každého z nás.

Latest posts by Jan Straka (see all)

 • Ondřej Kadlec

  Pěkný článek, už se těším na pokračování seriálu.
  Jak na GTD v Evernote hezky sepsal Karel Kilián na svém blogu: http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=2464 – zkoušel jsem jeho přístup a funguje. =)

  • Lifenotes_cz

   Díky, Ondro, za tip!

 • Josef Jasanský

  Přiznám se, že nejsem až takovým zastáncem využití EVT jakožto primárního nástroje pro správu úkolů (nejen metodou GTD), nicméně musím přiznat, že argumenty/postupy popsané v Honzově článku dávají smysl.
  Důvod, proč EVT za vhodný až tak úplně nepovažuji, je právě ta možnost/skutečnost vytvořit si z něho „vlastní systém“, což může někdy vézt k nepřehlednosti, případně k nutnosti ho kompletně celý přebudovat, když se ukáže, že pravidla jeho „GTD používání“ již není možné dodržet, nebo jsou už natolik složitá a nekonzistentní, že neplní svoji funkci.
  Příkladem mohou být například ony více-instančí kontexty, kde možnost zadávat jejich takřka neomezený počet k jedné položce je pro mne jedním z vážných rizik nepřehlednosti.
  Aplikace, kterou na úkoly používám já umožňuje přidat vždy jen jeden kontext, a i když mi to na začátku přišlo velmi omezující, dnes jsem rád, že jsem se s kontexty k úkolům naučil šetřit;)
  Nicméně, pokud se s EVT jako s GTD nástrojem zachází s rozvahou, a dodržují se uživatelem(li) předem pevně stanovená pravidla, pak souhlasím, může to být velmi vhodný pomocník i pro správu projektů a úkolů, zejména pak v rámci (malého) týmu.

  Zdraví a na další články se těší
  J. Jasanský

  • Lifenotes_cz

   Ono GTD, jak je popsáno v MVH, je také o tom, že si jej uživatel vytvořil podle sebe. Implementace v Evernote často končí na tom (alespoň podle mých zkušeností), že se z Evernote uživatelé snaží o vytvoření kopie některého z GTD nástrojů, ale zapomínají implementovat samotné GTD:)

 • Josef Jasanský

  pardon za to vézt:) …nějak mi to tam skočilo, mrška;) a za další překlepy …psáno na iPhonu má své oběti:)

 • Sandy_Pce

  Také mám za sebou zkoušku využití Evernote (mimo jiné aplikace) jako „GTD systému“ – osvědčil se mi, ale narazil jsem na menší problém – nová verze Evernote pro iOS mi ne zcela vyhovovala na iPhonu. Ale když jsem sedl k notebooku tak ano – pohoda 🙂

  Každopádně momentálně jsem si lehce upravil email a využívám ten (to je zase pro mě primární nástroj All in One 🙂 ).

  Ale Evernote jsem nadobro neodepsal – kdybych pracoval jen na notebooku, zůstal bych u něho. Mě právě vyhovovaly ty „žádné mantinely a systém přesně podle sebe, navíc i s dalšími poznámkami“.

  Jinak se samozřejmě taky těším na další pokračování a tím i načerpání inspirace, protože další rok je již za dveřmi a třeba zase v lednu opět zasednu ke svému Evernote GTD a motivován „novoročním předsevzetím“ se vrhnu na úpravy a ladění „té nej produktivní aplikace“ 😉 🙂

  • Lifenotes_cz

   Věříme, že LifeNotes nebudou spouštěčem dalšího bádání v roce 2014:)

 • Milan

  Zdravím, pokud EVT bude umět připomínky, na delší časový horizont např. 1x 6 měsíců od 2 do 15. poté bude úplně dokonalý 🙂

  • Lifenotes_cz

   Nechme se překvapit tím, jakou cestu autoři zvolí.

 • Pavel Vokoun

  Zkoušel dlouho jsem mnoho aplikací a používal premium Toodledo, ale nakonec si opravdu vystačím, už po tři roky, s Evernote jako jednoduché ZTD. Jsem spokojen. Od té doby jsem už neměl potřebu zkoušet nové. Mám rád jednoduché věci, které nemají velké „režijní“ náklady na udržbu.

  http://www.mitvsehotovo.cz/2013/02/ohybame-evernote-pro-spravu-vasich-ukolu/

  • Lifenotes_cz

   Pavle, perfektní, děkujeme za odkaz a inspiraci!

Starší příspěvky:
FastEver S notesem
Jak na poznámky v terénu

Jak jsme si již několikrát zdůraznili, patří Evernote mezi nejsilnější nástroje ve sběru informací, dat a různých poznámek. Díky své...

Zavřít